29 mar 2011

"Młodość na zesłaniu" - spotkanie z przedstawicielami Związku Sybiraków

      zdjęcia ze spotkania - p. Dorota Witowska

           W dniu 23.03.2011r. klasa III D i klasa III G z naszego Gimnazjum pod opieką pani Doroty Witowskiej i pani Anny Sznajger uczestniczyły w spotkaniu przedstawicieli Związku Sybiraków z Bystrzycy Kłodzkiej.
           Spotkanie to odbyło się w Muzeum Ziemi Kłodzkiej, organizatorzy zatytułowali je „Młodość na zesłaniu”. Pan Jerzy Kobryń opowiedział o losach swojej rodziny i innych ludzi, którzy zostali wywiezieni na Sybir w roku 1930. Pan Janusz Kobry – syn pana Jerzego – przedstawił prezentację multimedialną ukazującą miejsca zsyłki.
            Z pewnością duża część uczestników tego spotkania wyniosła wiele wartościowych informacji. Spotkanie zostało uwiecznione przez Telewizję Kłodzką i Telewizję Sudecką.
zdjęcia - p. Dorota Witowska


Młodość na zesłaniu – wspomnienia członków Koła Związku Sybiraków w Bystrzycy Kłodzkiej. Spotkanie skierowane jest  do młodzieży szkół ponadpodstawowych, a jego tematyką będzie młodość, którą przyszło spędzić gościom muzeum na zesłaniu, w nieludzkich warunkach, na surowej ziemi syberyjskiej. Zaproszeni goście opowiedzą  o życiu na zsyłce, walce o przetrwanie i zawiłych losach, które doprowadziły ich na ziemię kłodzką.  Na prelekcji zostanie również zaprezentowana druga część książki pt. „Wspomnienia Sybiraków. Zbiór tekstów źródłowych”. Zawiera ona relacje ponad 60. zesłańców, 160 zdjęć i dokumentów z okresu zsyłki.
Spotkanie poprowadzi Jerzy i  Janusz Kobryń.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz