10 maj 2013

Uczciliśmy 70 rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim

       17 kwietnia 2013r. Uczniowie klasy 2b i 1c pojechali do Wrocławia do Centrum Kultury Żydowskiej mieszczącego się przy ulicy Włodkowica. W wycieczce uczestniczyło 38 uczniów oraz trzech opiekunów: pani Małgorzata Ditrich, pani Katarzyna Jakubowska oraz pani Agnieszka Wachowska. Przedstawienie zorganizowane było przez Fundację Bente Kahan z okazji 70. rocznicy powstania w getcie warszawskim.
       Wszyscy zebraliśmy się o godzinie 8.15 i pani Ditrich sprawdziła obecność. Jak zwykle kilka osób się spóźniło, jednak bez żadnych komplikacji odjechaliśmy spod szkoły o 8.30. Bezpiecznie dojechaliśmy do Wrocławia, gdzie nauczyciele poprowadzili nas do Synagogi pod Białym Bocianem. Ponieważ mieliśmy jeszcze 15 minut do rozpoczęcia przedstawienia słowno-muzycznego, oglądaliśmy wystawę o gettach. Reżyserem i scenarzystą spektaklu była Bente Kohan. Aktorzy Anna Błaut, Tomasz Kościukiewicz oraz Igor Pietraszewski przedstawili sceny z gett w Krakowie i Wilnie. Opowiadali przede wszystkim o sztuce i przedstawieniach muzycznych, które się tam odbywały, a aktorka zdumiewała wszystkich nieskazitelnym akcentem, z jakim śpiewała piosenki po niemiecku i czesku. Część utworów na potrzeby przedstawienia była przetłumaczona na język polski. Na koniec mieliśmy możliwość zadawania pytań oraz obejrzenia dalszej części wystawy. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się na posiłek.
         Wszystkim wycieczka bardzo się spodobała. Dzięki niej mieliśmy możliwość poznać historię i uczcić pamięć ofiar holocaustu. 

Autor tekstu:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz