20 maj 2013

Druga wymiana uczniów Kłodzko – Bensheim 29.05-05.05.2013
        29.05.2013 już po raz drugi uczniowie Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 wraz z uczniami z Gimnazjum nr 2 przy Miejskim Zespole Szkół w Kłodzku rozpoczęli pierwszą część wymiany uczniów z uczniami z zaprzyjaźnionego Goethe Gymnasium w Bensheim.
            Dla większości uczestników był to pierwszy udział w wymianie, jednak pojawiło się aż 8 uczniów, którzy mając bardzo miłe wspomnienia z poprzedniej wymiany zdecydowało się pojechać drugi raz.
Pomimo tego, iż uczniowie dwóch Kłodzkich szkół nie znali się, to już podczas podróży dało się zauważyć nowo nawiązane przyjaźnie i integracje zespołową, dzięki której cała podróż przebiegła w wesołej, przyjaznej atmosferze, a opowieści osób, które jechały już kolejny raz jeszcze bardziej podsycały ekscytacje pozostałych uczniów.
     Po dwunastogodzinnej podróży dotarliśmy do spokojnego, przyjaznego miasta, wielkością przypominającego Kłodzko, z pięknymi widokami na wzgórza, na których można było podziwiać ruiny zamków oraz równiutko rosnące winogrona. Przed szkołą czekali na nas uczniowie z nauczycielami z Goethe Gymnasium, którzy przygotowali powitalny poczęstunek podczas, którego uczniowie mogli osobiście spotkać się ze swoimi partnerami, z którymi poznali się wcześniej i utrzymywali kontakt pisząc maile i wysyłając zdjęcia.
           Kolejne dni przebiegły bardzo szybko, tak jak zazwyczaj kiedy miło spędza się czas. Uczniowie wspólnie uczestniczyli w różnych zajęciach lekcyjnych, poznając sposoby prowadzenia lekcji, rozmawiając o różnicach pomiędzy polskimi i niemieckimi szkołami, sposobem spędzania wolnego czasu oraz podziwiając budynek szkoły, a w szczególności ruchome tablice :)
           Równie przyjemne było spacerowanie po mieście wśród charakterystycznych domów i dużej ilości zieleni, gdzie niektórzy sklepikarze słysząc, że jesteśmy z Polski ku zaskoczeniu wszystkim mówili kilka zwrotów w naszym języku. Jeden z wieczorów spędziliśmy grając w kręgle. Wszyscy świetnie się bawili, nawet nauczyciele byli często lepsi od uczniów, a co niektórzy uczniowie chcąc jak najbardziej wykorzystać ten czas grali na dwóch „torach” biegając z jednego na drugi i chwilami gubiąc się, na którym w danym momencie mają grać :)
Czwartkowy dzień rozpoczął się podróżą pociągiem do Frankfurtu. Było piękne słońce, które dodawało energie i pogodę ducha. Zwiedzanie lotniska oraz jazda autobusem pomiędzy największymi samolotami na świecie była niesamowitym przeżyciem dla wielu uczestników, gdyż po raz pierwszy mieli oni możliwość być tak blisko samolotów, tych małych i tych największych, oraz obserwować z bliska co chwileczkę startujące i lądujące samoloty. Zwiedzanie miasta było żywą lekcją architektury i historii. Przepiękny budynek starej opery zbudowany w 1880 i zniszczony podczas II wojny światowej czy ratusz z sąsiadującymi budynkami to tylko przykłady budowli, które należy zobaczyć.
           Kolejny dzień był najbardziej ekscytujący gdyż spędziliśmy go „skacząc” po drzewach wysoko nad ziemią w parku linowym w Darmstadt. Początkowo większość uczniów myślała, że będzie to bardzo prosta rzecz i szybko się znudzi, gdyż pierwsze poziomy były pół metra nad ziemią. Jednak już kolejne poziomy były coraz wyżej wprowadzając niewielki lęk, a jednocześnie podnosząc poziom adrenaliny i głód dalszych emocji. Wszyscy uczniowie, nawet Ci co początkowo mieli obawy mówiąc, że mają lęk wysokości, nie mieli ochoty opuszczać parku i z miłą chęcią spędziliby tam kolejne godziny.
        Sobotni dzień spędziliśmy w Heidelbergu, mieście znajdującym się 45 minut drogi od Bensheim. Największą atrakcją turystyczną tego miasta jest zamek Heidelberger Schloss, który wraz ze Starym Mostem i Bramą Karola stanowi widok, który każdy turysta musi uwiecznić na swoim aparacie. A takie zdjęcia i inne, uczniowie mogli zrobić podczas rejsu po rzece Neckar. Nie należy oczywiście zapominać o Rzeźbie Pawiana w pobliżu Starego Mostu do której ustawiają się kolejki turystów :)
            Niestety wszystko co dobre szybko się kończy :( W niedziele rano musieliśmy pożegnać się z nowymi znajomymi i ich rodzinami. Jednak wspomnienia z pobytu oraz perspektywa spotkania w Polsce 10 czerwca napełniła uczniów optymizmem. W drodze powrotnej wspominali wydarzenia z tygodniowego pobytu w Bensheim i planowali co będą robić podczas pobytu grupy niemieckiej w Polsce.
          Projekt częściowo dofinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży

Opiekunowie: Małgorzata Szkwarek
Jacek Janiczek
Agata Oleksy (Miejski Zespół Szkół)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz