17 maj 2011

Po wymianie Kłodzko - Bensheim

           
Przysyłajcie zdjęcia!!! Jeśli masz jakieś ciekawe zdjęcia z Bensheim - wyślij je na MAILA!
            W dniach od 2 do 9 maja młodzież dwóch kłodzkich gimnazjów, tj. z Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku oraz z Gimnazjum nr 2 im. St. Wyspiańskiego przy Miejskim Zespole Szkół w Kłodzku spędziła w sposób wyjątkowy kilka dni, podczas których uczestniczyła w polsko – niemieckiej wymianie z uczniami z Goethe Gymnasium w Bensheim. Nasi gimnazjaliści przez cały okres pobytu w Niemczech zamieszkiwali u tamtejszych rodzin. Organizatorzy po stronie naszych Sąsiadów zapewnili nam wiele atrakcji; mogliśmy zwiedzać piękną okolicę, przebywać w wielu ciekawych miejscach, a przy tym wszystkim nawiązywać i pogłębiać znajomości z kolegami i koleżankami z Niemiec. Dodać należy, że cały czas doskonaliliśmy swoje umiejętności językowe porozumiewając się z naszymi Gospodarzami w języku niemieckim i angielskim.

Wyjazd związany był ze współpracą Kłodzko – Bensheim, w ramach porozumienia pomiędzy miastami partnerskimi. W `spółpraca między gimnazjami zapoczątkowana została w czerwcu 2009 roku. Oba miasta wyraziły chęć pogłębiania wzajemnych kontaktów. Podpisany został list intencyjny dotyczący nawiązania współpracy pomiędzy Gimnazjum Goethego w Bensheim oraz Miejskim Zespołem Szkół oraz Gimnazjum nr 1 w Kłodzku. W lutym 2010 roku z pierwszą wizyta studyjną do Goethe Gimnazjum w Bensheim udała się delegacja z Kłodzka, w której uczestniczyli Dyrektor Miejskiego Zespołu Szkół w Kłodzku - Iwona Sarkowka, oraz Dyrektor Gimnazjum nr 1 w Kłodzku - Wanda Kręgielewska, Kierownik Wydziału Spraw Społecznych – Paweł Popiel oraz gł. specj. ds. współpracy międzynarodowej i regionalnej – Urszula Bednarska. W czerwcu (09-12.06.2010 r.) z rewizytą przyjechali nauczyciele z Goethe Gimnazjum. Grono pedagogiczne reprezentowali Manuela Koritensky, Peter Beigel oraz Guenter Wetzel - Przewodniczący Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Niemieckiej Kłodzko-Bensheim, emerytowany nauczyciel Goethe Gimnazjum. Podczas wizyty odbyło się szereg spotkań z gronem pedagogicznym w obu szkołach, ustalono plan współpracy oraz terminy pierwszej wymiany międzyszkolnej. Efektem spotkań była tegoroczna wymiana młodzieży.
Po dwunastogodzinnej podróży, gdy uczniowie po raz pierwszy zasiedli w auli obok swoich nowych kolegów, słuchając przemówienia dyrektora szkoły czuli nieśmiałość, a jednocześnie ekscytację tym, co wydarzy się w kolejnych dniach. Jednak już następnego dnia z każdą minutą można było zauważyć pojawiające się rozluźnienie na twarzach nastolatków a ciekawość i chęć poznawania wzięły górę nad niepewnością.
Pierwszego dnia pobytu odwiedziliśmy ratusz, w którym zostaliśmy oficjalnie przywitani przez zastępcę burmistrza Bensheim, otrzymaliśmy upominki związane z miastem oraz wznieśli śmy toast sokiem pomarańczowym za rozpoczęcie owocnej współpracy. Po oficjalnym powitaniu nadszedł czas na zwiedzanie miasta, które zostało uwieńczone wejściem na najwyższe wzgórze porośnięte winnicami, z którego można było podziwiać piękno całej okolicy. Drugiego dnia w godzinach przedpołudniowych polscy uczniowie zwiedzili budynek szkoły Goethe Gymnasium oraz uczestniczyli w lekcjach swoich niemieckich kolegów. Po południu nadszedł czas na adrenalinę. Jedna grupa uczniów udała się do parku linowego, gdzie mogli poczuć się jak Tarzan wspinając się na drzewa i huśtając na linach wysoko nad ziemią. Druga grupa natomiast udała się na tereny leśne okalające miasto, gdzie podzieleni na mniejsze grupy bawili się w podchody znajdując swój kolejny cel za pomocą sprzętu GPS. Godziny spędzone na świeżym powietrzu nie wyczerpały uczniów, dlatego też wieczór spędzili, wyciszając emocje w kręgielni.
Trzeci dzień rozpoczął się podróżą kolejką do Frankfurtu. Zwiedzanie lotniska oraz jazda autobusem pomiędzy największymi samolotami na świecie była niesamowitym przeżyciem dla wielu uczestników, gdyż po raz pierwszy mieli oni możliwość być tak blisko samolotów. Po „powrocie na ziemię” nadszedł czas na zwiedzanie zoo, w którym dużą atrakcją był goryl wnikliwie obserwujący zachowanie ludzi, a w szczególności małych dzieci. Czwarty dzień spędziliśmy w Mannheim. Kilkugodzinny pobyt w parku botanicznym Luisen Park, był nie lada atrakcją dla wszystkich. Oprócz obejrzenia pięknych okazów roślinności, ptaków, ryb i motyli uczniowie mieli możliwość zwiedzić ogród japoński, przepłynąć się łódką, zagrać w piłkę lub po prostu odpocząć na trawie, obserwując spacerującego obok bociana. Pobyt w Mannheim zakończył się spacerem po mieście. Kolejny dzień – to wyjazd do Muzeum Techniki w Speyer, gdzie uczniowie mogli zobaczyć z bliska samochody, samoloty i inne pojazdy, które były marzeniem wielu osób kilkadziesiąt lat temu, wejść do środka samolotu oraz zobaczyć jak wygląda wnętrze statku kosmicznego. Po obiedzie zwiedziliśmy katedrę oraz pospacerowaliśmy uliczkami miasta.
Szósty dzień był całkowicie poświęcony na pracę w grupach nad projektem „Interesting Faces and Places in Bensheim and Kłodzko”. Polscy i niemieccy uczniowie przypominali sobie i zbierali informacje ze wspólnie spędzonych dni oraz opracowywali formę przedstawienia swojego projektu. Wielu uczniów w tym dniu pojechało na dodatkowe wycieczki wraz z rodzinami ich niemieckich kolegów lub, korzystając z pięknej letniej pogody, poszli na basen. Wśród polskich uczniów 10 osób miało możliwość uczestniczyć w uroczystej ceremonii bierzmowania ich niemieckich kolegów, co było dla nich okazją do zaobserwowania różnic kulturowych w przeżywaniu obrzędów religijnych.
W końcu nadszedł czas pożegnania. O godzinie siódmej rano spotkaliśmy się przy szkole, by na pamiątkę oraz dla uczczenia rozpoczęcia współpracy wspólnie zasadzić drzewo jabłoni, które będziemy mogli obserwować podczas kolejnych wizyt w Bensheim. Spędzenie kilku dni z uczniami niemieckimi zakończyło się nawiązaniem wielu przyjaźni. Kiedy nadszedł moment odjazdu, widać było łzy w oczach i żal z faktu, iż trzeba się rozstać. Wielogodzinny powrót do Polski uczniowie spędzili na radosnych wspomnieniach z kilku ostatnich dni oraz planach dotyczących ponownego spotkania z przyjaciółmi z Niemiec, podczas ich pobytu w Polsce, w czerwcu.
Nie zapomnijmy jednak, że pobyt ten nie tylko pozwolił na nawiązanie przyjaźni pomiędzy uczniami i rodzinami oraz poznanie różnic kulturowych i wspólną realizacje projektu, ale również była to lekcja intensywnej nauki i wykorzystania umiejętności porozumiewania się w języku niemieckim i angielskim. Uczniowie wspólnie orzekli, że warto jest uczyć się języków. Niektórzy z nich już zapisali się na listę kolejnej międzynarodowej wymiany.
Małgorzata Szkwarek, nauczyciel języka angielskiego w Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz