11 lis 2013

31.10.2013 - uczniowie Gim 1 drogami pamięci


       
Dnia 31 października 2013 roku uczniowie klas: 1c, 2a i 3a Gimnazjum nr 1 w Kłodzku pod opieką p. Karoliny Opalińskiej i p. Jarosława Komorowskiego uczestniczyły w wycieczce dotyczącej kilku miejsc, o których powinniśmy pamiętać. Pod przewodnictwem p. Komorowskiego zobaczyliśmy następujące pomniki i tablice:
- pomnik upamiętniający wywóz Polaków na Sybir,
- pomnik poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku,
- pomnik postawiony w hołdzie obrońców Ojczyzny,
- tablicę wykonaną z okazji 70-tej rocznicy Zbrodni Katyńskiej,
- tablicę poświęconą bł. Gerhardowi Hirschfelderowi,
- Dęby Katyńskie upamiętniające Szczepana i Stanisława Morawskich oraz Feliksa Kurę.
W każdym z tych miejsc postawiliśmy co najmniej jeden znicz oraz pogłębiliśmy naszą wiedzę pod względem historycznym.
Donata Młynarowicz

 
Dnia 31 października z panią Karoliną Opalińską nauczycielką WOS-u i z wybranymi klasami udaliśmy się w miejsce upamiętniające ważne wydarzenia z naszej historii. Jako pierwsze wybraliśmy Park Sybiraków gdzie znajduje się Obelisk (tablica poświęcona Sybirakom) oraz ,,Pomnik Żołnierza Polskiego". Pomniki te zostały poświęcone żołnierzom oddziałów Wojsk Polskich formowanych w ówczesnym Związku Radzieckim.
Dalej przeszliśmy w kierunku ratusza do tablicy poświęconej pomordowanym żołnierzom w Katyniu. Następnym celem naszej wyprawy były Dęby Katyńskie wraz z tablicami pamiątkowymi, które zostały zniszczone przez wandali.
Ostatnim celem wycieczki był pomnik poświęcony pamięci ks. Hirschweldera.
Moim zadaniem wycieczka po kłodzkich pomnikach pamięci przyczyniła się do większej świadomości o tak ważnych wydarzeniach w naszej historii.
Mikołaj Franc

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz