30 lis 2013

Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek

    Zapraszamy do udziału w Szkolnym Konkursie Kolęd i Pastorałek.
Konkurs będzie miał miejsce w czasie lekcji - 18 grudnia, tj.w środę (dokładne informacje zostaną podane na stronie szkoły). W konkursie biorą udział wszystkie klasy naszej szkoły. Jury, w skład którego wchodzić będzie: wicedyrektor szkoły, opiekun samorządu, przewodniczący szkoły, jeden członek samorządu, nauczyciel religii oceniać będzie:
- wykonanie kolędy zgodnie z linią melodyczną (0-5 pkt),
- ilość osób zaangażowanych w przedsięwzięcie (premiujemy zaangażowanie ma max. dużej ilości osób, najlepiej całych klas; 0-5 pkt),
- dodatkowe elementy estetyczne związane z Bożym Narodzeniem (np. uroczysty ubiór, elementy dekoracyjne, inne...; 0-5 pkt),
- podkład muzyczny oraz gra na instrumentach (0-5pkt),
ogólne wrażenie artystyczne (w tej kategorii premiujemy przemyślane i pomysłowe wykonanie kolęd i pastorałek, ale zarazem takie przygotowanie, które jest jakąś sensowną i logiczną całością, scenariusz wydarzenia artystycznego; 0-5 pkt).
           Najlepsze klasy wezmą udział w gali podczas III Wieczoru Jasełek i Kolęd w sali widowiskowej KCKSiR - w czasie naszej imprezy środowiskowej (dla rodziców, nauczycieli, uczniów i pracowników szkoły) na początku stycznia 2014 roku.

"Odpal Adwent" - konkurs literacki dla uczniów naszej szkoły

          Już jutro, tj. w niedzielę, 1 grudnia 2013 roku rozpoczyna się Adwent, czas radosnego oczekiwania na Boże Narodzenie. W związku z tym wyjątkowym czasem zapraszamy do udziału w konkursie.
ODPAL ADWENT!
        Konkurs jest zaproszeniem do podjęcia wyzwania codziennej modlitwy w czasie Adwentu. Modlitwa ma być przeżywana przy zapalonej świecy. Zapalona świeca, zwłaszcza świeca adwentowa ma wiele znaczeń i odniesień. Zapoznaj się z nimi.  Do wejścia w świat modlitwy właśnie przy błysku naturalnego ognia - światła świecy zaprasza uczestnictwo w Konkursie "Odpal Adwent".
1. Kup świecę (od kilkunastu do dwudziestukilku centymetrów, świeca kosztuje 2-4 zł. 
2. Zapalaj świecę podczas wieczornej i porannej modlitwy (i o każdej porze dnia, kiedy przeznaczasz czas na modlitwę poprzez śpiew, czytanie Pisma Świętego, czy w inny sposób...).
3.
W terminie do 6 stycznia 2014 roku opisz  to, co wydarzyło się podczas Adwentu 2013. Praca może przyjąć wiele różnych forma literackich, np.:
- pamiętnik adwentowy,
- list,
- wiersze,
- inne...
       Chodzi o ukazanie prawdy o tym w jaki sposób codzienna modlitwa adwentowa pomogła nam kruszyć "lody serca", w jaki sposób przebywanie z Bogiem na modlitwie otwierało nas na pogłębianie relacji z Bogiem i ludźmi. 
4. Prześlij prace.
Prace w formacie - czcionka 12, Arial, akapit 1,5 należy przesyłać do dnia 6 stycznia na maila: komorowskijaroslaw@gmail.com
Zapraszam!
Jarosław Komorowski

Adwent. Czekamy na Chrystusa. Cała ludzkość czeka na Niego. Potrzebujemy Go. Wokół nas tyle zakłamania i fałszu, że już prawie zapomnieliśmy, czym jest prawda. Wokół nas tyle czerni i szarości, że zapomnieliśmy już prawie, czym jest światłość. 
       Czas Adwentu i Świąt Bożego Narodzenia, to czas zapalonych świec. Nadają one naszym domom szczególnego blasku i przytulności. Lubię – szczególnie w tym czasie przedświątecznym – znaleźć chwilę dla siebie. Zapalić świecę, usiąść na moim ulubionym miejscu i zapomnieć choćby przez moment o tym, co dzieje się za oknem i za drzwiami mego mieszkania. To mój czas, adwentowy czas, który poświęcam na chwilę zadumy, medytacji i wewnętrznego przygotowania się do radości z Narodzenia Chrystusa. Przed nami, na stole – zapalone świece. One nie tylko umilają nam radosne, podniosłe, czy świąteczne chwile, ale w swoim istnieniu niosą przesłanie, które można zawrzeć w siedmiu określeniach: spokój, światło, ciepło, przemiana, ofiara, dążenie wzwyż, tajemniczość.
      Płonąca świeca emanuje ogromnym spokojem. Spala się bezgłośnie. Coś odświętnego jest w tej ciszy płomienia, w którym jednocześnie skumulowane jest tak wiele energii. Można powiedzieć, że zapalona świeca jest synonimem jasności, spokoju, ciszy, a jednocześnie życiem tryskającym energią. Jakież stanowi zderzenie z ostrym, zimnym, przenikliwym światłem lampy elektrycznej. Na co dzień nasz wzrok wyszukuje w otaczającym nas tłumie ludzi spokojnych, szczerych, otwartych, przyjaznych a jednocześnie energicznych. Potrzebujemy kogoś takiego w pobliżu, bo jest dla nas wsparciem i stanowi przeciwwagę dla trudnej i niespokojnej codzienności.
       Płomień świecy jest radosnym światłem. Bezgłośnie ozdabia i rozświetla swym blaskiem ciemne wnętrze. Tyle mocy kryje się w delikatnym płomieniu, który cieszy nas swym radosnym światłem i jest dla nas drogowskazem ku niebiańskiej światłości, która schodzi do nas i daje światu nową jasność. „Gdy pragniesz w świetle jego żyć, nie wolno w sercu mroków kryć” – śpiewamy w bożonarodzeniowej pieśni. Wypatrujemy światła, które mogłoby rozjaśnić mroki naszego życia i serca. To światło Chrystusa, które rozświetla naszą życiową drogę i pomaga w wędrówce.
     Płomień świecy emanuje ciepłem. Nawet wtedy, gdy otoczymy dłońmi to małe i niepozorne źródło ciepła – nikłym płomieniem ogrzeje nasze ręce. Ciepło powstające w procesie spalania świecy ogrzewa powietrze, a co za tym idzie –pomieszczenie, w którym płonie świeca. Jest to szczególnie odczuwalne, gdy zapalimy wiele świec. Ciepło przenikające ten zimny świat, to nasze zadanie.  Ciepło, to miłość, miłość do ludzi i wszelkiego stworzenia, której przykład dał nam Jezus Chrystus, przychodząc na ten świat, jako światłość świata. To nasz wzór. Przykład ogromnej miłości do świata.
      Płomień świecy oznacza przemianę. Wosk, czy stearyna, z której wykonana jest świeca, jest źródłem płomienia. Stały wosk zamienia się w ulotny płomień. Podlega przemianie, jak wszystko w życiu. Jasna, soczysta zieleń wiosny, dojrzałe barwy lata, przemieniają się w kolorową szatę jesieni, młodość –
w starość. Cieleśnie i duchowo podlegamy nieustannym przemianom.
I to jest konieczne dla naszego funkcjonowania. Wszelki zastój oznacza koniec.
Pomimo oddziaływania na otoczenie spokojem, światłem, ciepłem i podleganiu przemianie – świeca staje się ofiarą. Świeca powoli spala się, staje się coraz mniejsza i mniejsza, i w efekcie ...znika. Świece, które używamy tylko do dekoracji  naszych mieszkań, tracą swe znaczenie i sens. Celem „życia” świecy jest płomień. Służąc innym światłem – wypala się, ale realizuje cel swego istnienia. Przywołajmy Chrystusowe słowo: „Kto stara się zachować życie swoje, straci je, ale kto straci życie swoje dla mnie, znajdzie je” (Mt 10,39). To powinno być wartością, znakiem i celem naszego ludzkiego życia. Mamy żyć, służąc innym. Mamy ofiarowywać siebie w służbie bliźnim.
      Płomień świecy przekazuje nam także piękną zasadę: podążaj wzwyż! Zawsze w górę! Jeśli odwrócimy świecę płomieniem w dół – płomień natychmiast skieruje się w górę. W naszym życiu nie może być inaczej – naszym celem powinno być zawsze dążenie wzwyż, ku górze! To bardzo mocna wskazówka dla nas. Tylko gdy z dążenia ku górze uczynimy cel naszego istnienia, będziemy mogli się prawdziwie spełniać. Zmierzanie wzwyż, do Boga, wywodzi się z pragnienie serca.
         Zapalona świeca kryje w sobie pewną tajemniczość. Każdy może poddać zapaloną świecę analizie, jako zjawisko fizyczne i reakcję chemiczną, ale światło płomienia świecy, które na ścianach daje niepowtarzalne efekty drżących światłocieni, pomimo wszelkich analiz zachowa swoją tajemniczość. Z mediów dowiadujemy się o coraz to nowszych odkryciach we wszelkich dziedzinach naszego życia. Ale na ile udało się nam rozszyfrować piękno stworzenia, blasku wielkiej tajemnicy Boga, który mieszka w niebiańskiej światłości?
         Życie wokół jest mroczne i często brutalne. Świat jest pogrążony w pogoni za sukcesem lub kromką chleba. Jasnym płomieniem odbija się od tego chaosu światłość świata, Jezus, który daje nam orientację i wypełnia nadzieją.

Oto przesłanie adwentowej świecy.
Podaruj sobie czas na zastanowienie się,
bo jest źródłem siły.
Podaruj sobie czas na czytanie,
bo jest podstawą wiedzy.
Podaruj sobie czas na rozrywkę,
bo w niej jest tajemnica pozostania dłużej młodym.
Podaruj sobie czas na wyciszenie,
bo jest okazją do spotkania Boga.
Podaruj sobie czas na wrażliwość,
bo w niej jest miejsce na pomoc innym.
Podaruj sobie czas na miłość,
bo  jest największym Bożym podarunkiem.
Podaruj sobie czas na radość,
bo jest muzyką dla duszy.
Podaruj sobie czas na modlitwę,
bo w niej tkwi największa siła na ziemi.

Samorząd Uczniowski na Mikołajki

    Mimo, że na dworze chlapa, pochmurna i nieświąteczna aura chcemy się poczuć jak wielka, szczęśliwa rodzina
      Każdy uczeń, który w piątek 6. grudnia przyjdzie do szkoły w przebraniu Św. Mikołaja/ Śnieżynki będzie w tym dniu zwolniony z pytania!
Życzymy dobrej zabawy i wielu miłych wspomnień z tego dnia!
      Zapraszamy do pisania o wrażeniach z klasowych „mikołajek” na adres email opiekuna SU /karolina.opalinska@gmail.com/

25 lis 2013

7 grudnia - Dzień Patrona Kłodzka (św. Franciszka Ksawerego)

           Św. Franciszek Ksawery jest patronem Kłodzka. O tym fakcie wie jednak niewielu kłodzczan. 7-go grudnia (sobota) po raz kolejny będziemy świętowali razem z Franciszkiem, a to za sprawą o. Henryka Całki SJ, który tę ważną prawdę historyczną, odkrył, ożywił i nadał jej nowych barw. W Orszaku Franciszka Ksawerego ważną rolę będą odgrywali uczniowie naszej Szkoły...
        Proboszcz Parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kłodzku - o. Henryk Całka SJ oraz opiekunowie poszczególnych roczników przygotowania do sakramentu bierzmowania zapraszają na uroczyste obchody ku czci patrona miasta - św. Franciszka Ksawerego kandydatów do sakramentu bierzmowania, ich rodziny, wszystkich kłodzczan oraz tych, którym powyższa idea jest bliska.
           Świętowanie rozpocznie się 7 grudnia o godz. 9.00 w kościele oo. jezuitów. Uroczystą Mszę Świętą koncelebrował będzie biskup świdnicki Ignacy Dec. Po Mszy Świętej uroczyste przejście do Kolumny Maryi przy ratuszu, a następnie na most św. Jana, gdzie Orszak ku czci św. Franciszka zostanie zakończony.
            A skąd to wszystko w ogóle się wzięło? Św. Franiszek Ksawery i całe to świętowanie? W 1643 Kłodzko nawiedziła zaraza, która zdziesiątkowała mieszkańców – zmarło ich prawie 4,5 tyś. Wtedy, to Kłodzczanie szukając wybawienia, postanowili szukać wsparcia w siłach nadprzyrodzonych. Poddali się pod opiekę Misjonarza Azji i jednego ze współzałożycieli Towarzystwa Jezusowego - św. Franciszka Ksawerego, by ten wstawił się za nimi u Boga.  Ślubowali Mu, że w zamian za pomoc, każdego roku w dniu 3 grudnia będzie obchodzone uroczyście święto ku czci św. Fr. Ksawerego.
       I rzeczywiście miasto zostało uleczone. Kilkadziesiąt lat później - w 1680 r - władze miejskie ogłosiły, że św. Franciszek Ksawery będzie Patronem Kłodzka. Jak podaje Biuletyn Parafii W.N.M.P nr 6 (45) święto zostało zniesione zakazem władz za czasów Adolfa Hitlera. Po II Wojnie Światowej władze kościelne wystosowały w dniu 28.09.1945 r list do władz Kłodzka i Bystrzycy z prośbą o przywrócenie święta w dniu 3 grudnia. Niestety nie otrzymano pozytywnej odpowiedzi. 
   Wracam jeszcze do tematu ślubowania miasta Kłodzka. Takowe ślubowania były aż 5 -ry razy. Po raz pierwszy kiedy zaraza nawiedziła Kłodzko 1643 r ( 4482 osoby) , wtedy to Burmistrz i Magistrat oddali Kłodzko pod opiekę św.Franciszka , ślubując że co roku uroczyście będą obchodzić Jego święto( z warunkiem??? ze zaraza opuści miasto). I tak się stało. Magistrat ufundował ołtarz. Drugi raz 10 maja 1680 r była kolejna fala zarazy ( 1468 osób) i w tym dniu miało być obchodzone jako dzień święty. Trzeci raz odnowiono w roku 1713 a czwarty raz w 1813 a piąty raz w 1880 (po wsze czasy).
Tekst ślubowania:
A teraz pełny tekst ślubowania z 1880 roku tłumaczone z niemieckiego
( tłumaczenie o. Stanisław Piotrowski SJ).
ŚLUBOWANIE ZŁOŻONE PRZEZ MIASTO KŁODZKO W 1680 ROKU
(ODNAWIANE W 1713, 1813, 1840 I 1880 ROKU)
[ W 1880 ROKU ŚLUBOWANIE PO WIECZNE CZASY]


Wszechmogący, Wieczny, Trójjedyny Boże, Ojcze, Synu i Duchu Święty!
My, którzy jesteśmy Twoim dziełem i Twoim stworzeniem, my biedni grzesznicy, zasmuceni, wzdychający i jęczący na ziemi dotkniętej Twoją dotkliwa karą, my obywatele i mieszkańcy obydwóch stanów całej naszej gminy królewskiego miasta Kłodzka, chociaż jesteśmy niegodni Twego Boskiego Oblicza, jednak prowadzeni dziecięcym zaufaniem do Twej Nieskończonej Dobroci i Niezmiernego Miłosierdzia oraz spragnieni w głębi serca służyć Tobie, z sercem ogarniętym żalem a przede
wszystkim rozpalonym miłością i bólem z powodu naszych grzechów i zaniedbań, my zasługujący na Twój gniew i na kary za wykroczenia, którzy ślubowaliśmy już często i powtarzali to wielokrotnie wobec Najświętszej Dziewicy Maryi i świętego Franciszka Ksawerego oraz przed całą rzeszą zbawionych, oto teraz zobowiązujemy się przed Twoim Boskim Majestatem na wieczne czasy, że my obecni tutaj i łączący
na odległość z zebranymi tu Magistratem i Gminą, składamy w formie ślubowania, jak to miało już przed laty a szczególnie w roku 1680:

Po pierwsze:
Zobowiązujemy się kontynuować, jak dotychczas, procesję wyruszającą z tutejszego Kościoła parafialnego do miasteczka Bardo Śląskie, do tamtejszego sanktuarium ze słynącym łaskami Wizerunkiem Maryjnym, w najbliższą niedzielę po Uroczystości Nawiedzenia Maryi. W procesji wezmą udział przynajmniej po jednej osobie z każdego domu miasta i z przedmieść.

Po drugie:
W dniu 3 grudnia, w dniu uroczyście obchodzonego święta ku czci św. Franciszka Ksawerego,( Ksawerego ile ten dzień nie będzie przesunięty z racji przypadającej niedzieli na poniedziałek po pierwszej niedzieli adwentu), zobowiązujemy się powstrzymać się od wszelkich niekoniecznych ciężkich prac ręcznych; odrywać się od muzyki i tańców, od gry w kości i w karty; nie udawać się do domów picia i załatwiania
interesów gospodarczych; a wcześniej postaramy się, aby w ten świąteczny dzień przynajmniej jedna osoba z każdego domu z miasta i z domów podmiejskich przyjęła Komunię świętą po przystąpieniu wcześniej do sakramentu pokuty, a po południu weźmiemy udział w nieszporach, a potem będziemy uczestniczyć w precesji na Rynek do figury Najświętszej Maryi, do Niepokalanej Dziewicy bez grzechu pierworodnego i do pięciu patronów ochraniających nas przed niebezpieczeństwem zarazy, a więc
do św. .Franciszka Ksawerego ,św. Sebastiana, św. Rocha, św. Karola Boromeusza i do św. Rozalii. Dzień poprzedni niech będzie obchodzony jako wigilia.
To wszystko niech się dzieje dla Ciebie, o Boże, który jesteś najwyższym Dobrem, dla oddania Ci należnej chwały, czci i dziękczynienia.
Będziemy tak świętować wśród rozważań licznych łask, jakie wysłużyła nam Maryja, Nasza niebieska Matka i Królowa, podczas swego ziemskiego życia oraz wśród rozważań co dokonało się podczas dziesięcioleci pracy apostolskiej wiernego sługi Bożego i gorliwego naśladowcy Maryi św .Franciszka Ksawerego i jak wielkie były
Jego zasługi.
Daj, Panie aby Twój słuszny gniew, spływający na nas biednych, zasmuconych grzeszników, został uśmierzony poprzez potężne prośby wstawiennicze tych świętych Twoich.
Nie ośmielamy się niczego domagać, o Boże, od Twej Najświętszej woli, lecz prosimy, by nasza śmierć i nasze życie zgadzało się z Twoją Boską wolą, by śmierć grzesznika nie była buntem przeciw Twojej woli, lecz niech się dzieją Twoje zamiary, a nasze życie, skracające się przez te karcąca Twoją chłostę, niech uniknie wiecznej śmierci
i zatraceniu.
Daj nam, błagającym Cię w pokornej modlitwie, mieć udział w niezmierzonych Twoich dobrach poprzez zasługi Krwi Twego Syna Jezusa Chrystusa wylanej za nas a wszystko przez przyczynę Jezusa i naszej Matki Maryi a także przez wstawiennictwo św. Franciszka Ksawerego. Racz, Panie, przyjąć tę całopalną ofiarę i jak już w 1680 roku udzieliłeś nam laski, tak pozwól nam i teraz wypełnić to przyrzeczenie oddania
się Tobie, odnawiane obecnie.
Amen.

Konkurs Fotograficzny - wyniki

!!! WYNIKI !!!

        Są już długo oczekiwane wyniki konkursu fotograficznego zorganizowanego przez Samorząd Uczniowski dla uczniów naszego gimnazjum!
Do konkursu zgłoszono w sumie 19 zdjęć o tematyce jesiennej, nawiązującej do tytułu konkursu: ”Jesienne spotkanie”.
Oddano 259 ważnych głosów na kartach/wybierali uczniowie i nauczyciele naszej szkoły łącznie uprawnionych 402 os./.
Najwięcej, bo 53 głosy zebrał obraz nr 10 autorstwa
Natalii Opalińskiej z klasy 3d.
W towarzyszącym konkursowi głosowaniu na stronie internetowej zwyciężył album autorstwa
Julii Appenzeller z klasy 2b.

Gratulujemy zwycięzcom i wszystkim uczestnikom konkursu!!!
Wręczenie nagród oraz dyplomów uczestnictwa odbędzie się w następny wtorek, czyli 3 grudnia podczas apelu na sali gimnastycznej.
Zapraszamy wszystkich fanów fotografii i ich autorek.
Opiekun konkursu: Karolina Opalińska

Światowy Dzień Pluszowego Misia - 25 listopada

        25 listopada 2011 roku, obchodzony jest Światowy Dzień Pluszowego Misia! Choć trudno w to uwierzyć, pierwszy miś maskotka powstał 111 lat temu i do dziś pozostaje jedną z najpopularniejszych dziecięcych zabawek na świecie.
      W poniedziałek 25.11 br, każdy uczeń naszego Gimnazjum który na lekcję WOS-u przyjdzie ze swoim ukochanym misiem będzie zwolniony z pytania!!!

Karolina Opalińska

23 lis 2013

„Pisanie? To nie takie proste czas ludziom zajmować” - wstęp do raportu z warsztatów dziennikarskich (16.11.2013)
















Pisanie? To nie takie proste czas ludziom zajmować” warsztaty dziennikarskie dla młodych dziennikarzy naszej szkoły
/J.Komorowski + K.Opalińska 16.listopada 2013/

Krótka ściąga z tego, co dowiedzieliśmy się w czasie spotkania:
1/ Cechy dobrego reportera:
  • Widzi więcej, uważność,
  • Stawia hipotezy, a nie twierdzenia
  • Słucha, to ktoś więcej niż „inteligentna taśma zapisu”
  • Lekkie pióro, łatwość pisania –fajny opowiadacz „z natury” jest dobrym reporterem
2/ Temat na reportaż – czyli „nawet z nogi od stołu można zrobić dobry bimber…”
  • Nie ma „złych tematów”
  • Stary, oklepany temat można ująć w nowy sposób
  • Emocje: budować i utrzymać napięcie, nie popadać w dyletanctwo
3/ Selekcja materiału:
  • Uczymy się czytając mistrzów: Singer, Tochman, Hugo-Bader…
  • Jak zaczynają?
  • Jak kończą?
  • Jak charakteryzują?
4/ Sprawdzanie wykonania zadania:
  • Czytanie na głos, najlepiej przy kimś – pobudza głos wewnętrznego krytyka,
  • Język reportażu to język potoczny, wzięty z życia, a nie formalny, urzędowy czy literacki
  • Estetyka pisania jest przesiąknięta emocjami,
  • reportaż zawsze pozostanie subiektywny/a nie obiektywny/, ale dziennikarz musi pozostać uczciwy wobec podjętego tematu czy opowiadanej historii

Dlaczego piszemy? Żeby świat był lepszy, bo podstawą poprawy świata jest zrozumienie drugiego człowieka, a reporter pokazuje jak rozumieć innych.

Pozdrawiam i zachęcam do pisania!

Karolina Opalińska

20 lis 2013

Zakończenie Jesiennego Konkursu Fotograficznego - głosowanie internetowe

       Niebawem opublikujemy ostateczne wyniki Konkursu fotograficznego, który niedawno został przeprowadzony w naszej szkole.
           Tymczasem zapraszamy do głosowania internetowego. Osoba, która uzyska największą ilość waszych głosów otrzyma nagrodę internautów.
             Zdjęcia są naprawdę piękne, a więc prosimy o aktywność! Oglądamy zdjęcia i oddajemy swoje głosy! Głosowanie tylko do najbliższej niedzieli - do godz. 21.00.




Album nr 1 - zdjęcia Julii Appenzeller








Album nr 2 zdjęcia Natalii Opalińskiej









Album nr 3 zdjęcia Wiktorii Wojewskiej






Album nr 4 zdjęcia Karoliny Sobel

Apel z okazji Święta Niepodległości


















więcej zdjęć z apelu
(Zdjęcia: Nikola Kupiec i Klaudia Wala)

      Informacje o apelu - wkrótce...

Patriotycznie w różnych miejsach Kłodzka, z udziałem naszych uczniów

     zdjęcie - p. Karolina Opalińska
     Dnia 11.11.2013r. odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych w kaplicy ,w kościele Podwyższenia Krzyża Świętego w Kłodzku.Organizowała to Szkoła Społeczna (ZSS) ,która ufundowała śpiewniczki na tę uroczystość.Pozwoliło nam to lepiej przeżywać tę uroczystość .Na miejscu była także Telewizja Sudecka, która przeprowadziła z Amelią wywiad.Sala kaplicy była cała zapełniona .Jest ona świetnym miejscem na takie uroczystości ,bo jest tam bardzo dobra akustyka .Śpiewane były pieśni : ,,Hej ,hej ułani " , ,,Warczą karabiny " , ,,W medycynie naszej doby " . Bardzo nam się ta uroczystość podobała i zachęcamy do wspólnego przeżywania takich wydarzeń .
  Amelia Patzwald 2c,
  Szymon Armata 2b.

 
      











            Dnia 10.11.2013r. odbył się koncert pieśni patriotycznych w KCKSIR. Zaprezentował się chór ze szkoły muzycznej ,chór ,,Concerto Glacensis" oraz chór ,,Lutnia" .Wszyscy soliści bardzo dobrze się zaprezentowali. Najbardziej spodobał się nam występ Idy Szebli, która śpiewała ,,Deszcz,jesienny deszcz ".  Podczas uroczystości rozbrzmiewały pieśni takie jak ,m.in.Białe róże ,Piechota,Kadrówka,Pierwsza Brygada ,Orlątko. Uwieńczeniem występów było wspólne odśpiewanie ,,Roty" Marii Konopnickiej .Cała impreza została zorganizowana w celu upamiętnienia tych ,którzy walczyli o odzyskanie wolności naszego narodu.Mimo iż zginęli za ojczyznę, to żyją dalej w sercach ludzi w wolnej Polsce .

Wyniki szkolnego etapu konkursu „XII Międzynarodowa Olimpiada Lingwistyki Matematycznej”

 Oto wyniki w/w Olimpiady:

I miejsce Michał Popiel z kl.1a (62pkt.)
II miejsce Małgorzata Wołoszczuk z kl. 3a (45 pkt.)
III miejsce Paulina Reichert z kl. 1a (35 pkt.)

Gratulujemy pierwszych trzech miejsc. Reszta wyników do wglądu u szkolnego opiekuna konkursu - p. Katarzyny Jakubowskiej.
p. Katarzyna Jakubowska

11 lis 2013

Uczniowie Gim 1 zakwalifikowani do II etapu konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista”

 Uczniowie naszej Szkoły zakwalifikowani do II etapu konkursu „zDolny Ślązak Gimnazjalista” 
 
Część humanistyczna etap powiatowy
Adamczyk Kinga- klasa – II A -opiekunowie :W. Szewczyk/ J. Unuczek
Armata Szymon- klasa – II B - opiekunowie: M. Salecka /A. Szewczyk
Michalak Julia - klasa –II A - opiekunowie W. Szewczyk/ J. Unuczek

 Część matematyczno-fizyczna etap powiatowy
Popiel Michał- klasa I A- opiekunowie: K. Jakubowska /J. Tomaszewska
Opałka Krzysztof - klasa III A- opiekunowie: K. Jakubowska /J. Tomaszewska
  
Część przyrodnicza etap powiatowy
Adaszyński Marek- klasa II A - opiekunowie: D. Borzęcka, M. Koń, V. Skrzypiec
Adamczyk Kinga - klasa II A - -opiekunowie: D. Borzęcka, M. Koń, V. Skrzypiec
Cygnarowicz Aleksandra – klasa III B - opiekunowie: K. Kręgielewski , M. Koń, V. Skrzypiec
Popiel Michał- klasa I A - - opiekunowie: D. Borzęcka, M. Koń, V. Skrzypiec

Część język niemiecki „etap powiatowy
Appenzeller Julia - klasa II B - opiekun: Jacek Janiczek
Amelia Patzwald - klasa II C- opiekun: Jacek Janiczek

„Część j. angielski” etap powiatowy
Michalak Julia -klasa II A -opiekun: Katarzyna Klementowicz
Nawrotek Sonia - klasa II A -opiekun: Katarzyna Klementowicz
Cygnarowicz Aleksandra - klasa III B -opiekun: Katarzyna Klementowicz

Wszystkim uczniom, ich rodzicom, oraz nauczycielom-opiekunom przedmiotowym serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!

Bieg Niepodległości - 8 listopada 2013














Najepsze trzy miejsca zajęły wśród dziewczyn:
Mce. Imię i nazwisko klasa czas
1. WIKTORIA BAGIŃSKA 1d 11:06:48
2. OLA KACZMARCZYK 1a 11:31:39
3. WERONIKA BIELSKA 1b 11:41:11
 
Najlepsze trzy miejsca wśród chłopców:
Mce Imie i nazwisko klasa czas
1. PATRYK GAŁKA 1D 09:06:34
2. DAMIAN MORĄG 1D 09:26:81
3. MATEUSZ GÓRSKI 1D 09:41:35
Najlepsze trzy miejsca z klas 2
Msc Imię i Nazwisko Klasa Czas
1. DAWID MIELNICKI 2 08:58:25
2. GRACJAN TOMASZEWSKI 2 13:00:01
3. DAWID CZERWIK 2 13:12:85
z klas 3
Msc. Imię i Nazwisko Klasa Czas
1. MICHAŁ RAMZA 3 08:53:95
2. PRZEMEK SASINOWKI 3 09:14:21
3. GABRIEL MAŚLANKA 3 09:36:59

II dyskoteka w tym roku szkolnym (udało się!!!)
















Więcej zdjęć z dyskoteki

31.10.2013 - uczniowie Gim 1 drogami pamięci














       
Dnia 31 października 2013 roku uczniowie klas: 1c, 2a i 3a Gimnazjum nr 1 w Kłodzku pod opieką p. Karoliny Opalińskiej i p. Jarosława Komorowskiego uczestniczyły w wycieczce dotyczącej kilku miejsc, o których powinniśmy pamiętać. Pod przewodnictwem p. Komorowskiego zobaczyliśmy następujące pomniki i tablice:
- pomnik upamiętniający wywóz Polaków na Sybir,
- pomnik poświęcony ofiarom katastrofy lotniczej w Smoleńsku,
- pomnik postawiony w hołdzie obrońców Ojczyzny,
- tablicę wykonaną z okazji 70-tej rocznicy Zbrodni Katyńskiej,
- tablicę poświęconą bł. Gerhardowi Hirschfelderowi,
- Dęby Katyńskie upamiętniające Szczepana i Stanisława Morawskich oraz Feliksa Kurę.
W każdym z tych miejsc postawiliśmy co najmniej jeden znicz oraz pogłębiliśmy naszą wiedzę pod względem historycznym.
Donata Młynarowicz

 
Dnia 31 października z panią Karoliną Opalińską nauczycielką WOS-u i z wybranymi klasami udaliśmy się w miejsce upamiętniające ważne wydarzenia z naszej historii. Jako pierwsze wybraliśmy Park Sybiraków gdzie znajduje się Obelisk (tablica poświęcona Sybirakom) oraz ,,Pomnik Żołnierza Polskiego". Pomniki te zostały poświęcone żołnierzom oddziałów Wojsk Polskich formowanych w ówczesnym Związku Radzieckim.
Dalej przeszliśmy w kierunku ratusza do tablicy poświęconej pomordowanym żołnierzom w Katyniu. Następnym celem naszej wyprawy były Dęby Katyńskie wraz z tablicami pamiątkowymi, które zostały zniszczone przez wandali.
Ostatnim celem wycieczki był pomnik poświęcony pamięci ks. Hirschweldera.
Moim zadaniem wycieczka po kłodzkich pomnikach pamięci przyczyniła się do większej świadomości o tak ważnych wydarzeniach w naszej historii.
Mikołaj Franc

Fotorelacja z zawodów w koszykówkę dziewcząt i chłopców

Reprezentacja dziewcząt w koszykówkę
Album zdjęć z zawodów dziewcząt (koszykówka)

Reprezentacje chłopaków - 4 szkoły
Album zdjęć z zawodów chłopców (koszykówka)

Zdjęcia: Ada Wcisło, Magda Majkut

         Tym razem nie poszło być może najlepiej, jednak liczy się wola walki! A tej naszym jak zwykle nie brakło! I za to dziękujemy!

Zdjęcia z Zawodów pływackich o Puchar Burmistrza Kłodzka

          W informacji o zawodach pływackich dla szkół gimnazjalnych dostępne zdjęcia z zawodów (link do stron Basenu Kłodzkiego). 
           Zapraszamy do zapoznania się z relacją fotograficzną!

7 lis 2013

Warsztaty dziennikarskie - zmiana terminu

         Warsztaty dziennikarskie dla zapisanych uczniów naszej szkoły odbędą się w następną sobotę, tj. 16-go listopada o godz. 10.00. Przepraszamy za zmianę terminu i zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach!

BIEG NIEPODLEGŁOŚCI - zabiegaj o pamięć!

     8 listopada (tj. w piątek)  odbędzie się GIMNAZJALNY BIEG NIEPODLEGŁOŚCI. Warunkiem uczestnictwa w biegu jest dobra opinia wychowawcy i nauczyciela wych.-fiz. Za uczestnictwo w biegu można otrzymać ocenę bardzo dobrą, a za zajęcie miejsc od I do III ocenę celującą. Zapisy i dodatkowe informacje u p. Mariusza Sobczyka.
Plan biegu:
8.30 - zbiórka w szkole
9.00 - prelekcja
9.00 - zapalenie znicza przed pomnikiem Żołnierza Polskiego
9.30 - przejście na stadion w Kłodzku
10.00 - wyznaczenie i omówienie trasy
10.30 - przygotowanie do biegu/rozgrzewka
11.00 - rozpoczęcie biegu
12.00 - zakończenie biegu
Wszystkich chętnych zapraszamy do udziału w tym biegu!

Kultura ze znakiem Q! Czyli jublileusz Chóru, wśród którego są nasi nauczyciele, uczniowie, rodzice uczniów oraz absolwenci

          więcej zdjęć z koncertu - na stronie Kłodzka
      19 października w kościele Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku miało miejsce nadzwyczajne wydarzenie: Kłodzki Chór Kameralny Concerto Glacensis świętował 15-lecie swojego istnienia. Z pewnością najważniejszą osobą w chórze, "silnikiem", "sercem" oraz "napędem" jest dyrygent. W tym przypadku mowa o pani Katarzynie Mące. Jednak chóru nie byłoby gdyby nie jego aktywni uczestnicy, którzy  dar głosu obrabiają i szlifują niczym drogocenne diamenty, a piękno i owoc tejże pracy możemy podziwiać od kilkunastu lat podczas wielu koncertów. 
        A wśród tychże uczestników nie brakuje osób związanych z naszą szkołą: nauczyciel - p. Katarzyna Jakubowska, p. Karolina Opalińska, uczniowie: Nina Szebla, Kasia Wosiek, Natalia Erkiert, wielu absolwentów oraz rodziców naszych byłych i obecnych uczniów. Dlaczego o tym piszemy? Bo najzwyczajniej w świecie miło spotkać bliskie osoby podczas wydarzeń na takim poziomi! 
          Chórowi, poszczególnym jego członkom, wszystkim związanym z tym artystycznym dziełem serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów podczas zmagań na całym świecie! Brawo!!!
            

3 lis 2013

Uprawiasz sport? Weź udział w ankiecie!

     Po lewej stronie zadaliśmy 2 pytania; dotyczą one aktywności fizycznej. Zapraszamy do zapoznania się z pytaniami i prosimy o odpowiedź na zaprezentowane pytania (tylko/aż 2!)
         Można udzielać więcej niż jednej odpowiedzi na pytanie (zaznaczanie większej ilości odpowiedzi).

Zapraszamy!

Rajd klasy I A (Polanica-Zdrój i okolice)






           O wycieczce klasy I A napisali sami uczniowie. Poniżej wycieczka oczami dwóch uczennic klasy I A. Zapraszamy do zapoznania się z relacją.

Po zbiórce na peronie pani sprawdziła obecność i wsiedliśmy do szynobusu. Droga nie była długa, trwała tylko 10 minut. Wysiedliśmy na stacji kolejowej w Polanicy. Od razu poszliśmy podbić Piekiełko. Pogoda była wspaniała. Wędrowaliśmy kilkanaście minut (po drodze zbierając drewno na opał). W końcu dotarliśmy i trzeba było rozpalić ognisko. Chłopcy postanowili sami rozniecić ogień. Po kilkunastu minutach trudu.- Rozpalili. Następnie trzeba było poszukać patyków na kiełbaski. Kiedy wszystkim udało się odnaleźć kijki można było smażyć. Części osób podczas pieczenia spadły kiełbasy. Na szczęście Klaudia była przygotowana, miała pełne opakowanie, więc dla wszystkich starczyło. Po zjedzeniu śpiewaliśmy piosenki przy akompaniamencie gitary pani Marzeny ( mamy Kamili). Atmosfera była jak z filmów. Niestety musieliśmy wracać...Zeszliśmy z gór do centrum Polanicy , zahaczając o Park Zdrojowy ,gdzie mogliśmy napić się wody (oczywiście starczyło nam trochę czasu, aby każdy z nas zjadł pysznego gofra). W drodze powrotnej na stacje rozmawialiśmy jak miło spędziliśmy czas. W pociągu zaśpiewaliśmy kilka piosenek(na gitarze grała Kamila). Dotarliśmy do Kłodzka. W ten sposób czwartek zleciał bardzo szybko i ciekawie. Podczas wycieczki nauczyliśmy się dużo na temat przyrody i przy okazji ćwiczyliśmy język angielski. Oby więcej takich wspaniałych wycieczek.
Ola K.


Dnia 3 października 2013r odbyła się wycieczka klasy I a do ,, Piekiełka" w Polanicy Zdrój. Droga każdemu z nas wydawała się strasznie długa i cały czas myśleliśmy, czy w ogóle zdołamy dotrzeć na miejsce. Dodatkową atrakcją podczas wchodzenia było zbieranie drewna i grzybobranie. Gdy po wielu męczarniach i milionach patyków doszliśmy na wybrane miejsce, zaczęło się rozpalanie ogniska. Chłopacy postanowili się wykazać i próbowali sami wszystko przygotować. Skończyło się na tym, że każdy musiał włożyć w to jakiś wkład. Po około 20 minutach, w końcu udało nam się rozpalić ogień. Piekliśmy kiełbaski śpiewając przy tym angielskie piosenki. Kiedy musieliśmy już wracać okazało się, że trzech chłopaków brakuje. Nie musieliśmy ich szukać, ponieważ za chwilę wrócili, ze wspaniałą zdobyczą, podgrzybkiem. Wspólnie wróciliśmy do centrum Polanicy, gdzie napiliśmy się wody źródlanej i zjedliśmy gofry. Później wróciliśmy na stację . Jadąc do Kłodzka śpiewaliśmy znane przeboje, takie jak ,,Hej sokoły"; czy też ,,Ładne oczy mas". Na koniec wszyscy radośnie pożegnali się i ruszyli w swoje strony.
        Podsumowując: ognisko jak i grzybobranie zakończyło się sukcesem i każdy był zadowolony.
Wiktoria W.