20 wrz 2012

Wyjście do kina na film "Bitwa pod Wiedniem"

          zwiastun filmu - obejrzyj!
          "Polskie zwycięstwo, które zmieniło losy świata"
wyjście do kina: 18 października (czwartek)
 
          Wszystkich uczniów zapraszamy na wyjście do kina. Film ten zobaczymy w Cinema 3D. Koszt wynosi 15 zł (udział w seansie oraz przejazd autobusem do kina i z powrotem). O zbiórkę pieniędzy prosimy skarbników klasowych. Ostateczny termin wpłat na film to 12 października 2012.
          A oto co można wyczytać o filmie na różnych portalach...Kliknij "więcej" i zapoznaj się z ciekawymi informacjami na temat filmu.
       "Latem 1683 roku trzysta tysięcy wojowników Imperium Osmańskiego pod wodzą Wielkiego Wezyra Kary Mustafy rozpoczyna oblężenie Wiednia. Po ucieczce Cesarza Leopolda los miasta staje się coraz bardziej niepewny. Jeśli Wiedeń upadnie, armia Wielkiego Wezyra bez trudu dotrze aż do Morza Północnego, a potem także do Rzymu. Po wielu tygodniach oblężenia, 11 września 1683 roku, dochodzi do decydującej bitwy" - to fragment streszczenia fabuły filmu, przekazanego przez polskiego dystrybutora.

        "Szale zwycięstwa przechylają się wielokrotnie. W chwili, gdy wszystko zapowiada bliski tryumf armii Wielkiego Wezyra, do boju włączają się polskie wojska. Pod wodzą króla Jana III Sobieskiego husaria stacza morderczą walkę, w której ważą się nie tylko losy miasta, ale i całej Europy" - czytamy dalej.

       Film zapowiadany jest hasłami: "Polskie zwycięstwo, które zmieniło losy świata"; "Przyjaźń poddana próbie podczas wielkiej bitwy"; "Miłość, która daje siłę do walki aż po ostatnią kroplę krwi"; "Wiara tak silna, że nie zachwieje nią nawet wszechpotężny wróg".

        Bitwę pod Wiedniem stoczono 12 września 1683 r. Wojska polsko-habsburskie, pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, którą dowodził wezyr Kara Mustafa.

         Wiktoria wiedeńska uznawana jest przez historyków za jedną z decydujących bitew w dziejach świata. Ocaliła chrześcijańską Europę przed dominacją turecką. Rozpoczęła się 12 września rano. Przekonani o swej przewadze, słabo ufortyfikowani Turcy odpierali atak austriacko-niemiecki wzdłuż Dunaju, pozostawiając odsłonięty teren od strony Lasu Wiedeńskiego, skąd oddziały polskie wyprowadziły w godzinach popołudniowych atak.

      Sobieski najpierw wysłał z rozpoznaniem jedną chorągiew husarii, która wprowadziła popłoch do szeregów wroga i, wycofując się, pociągnęła za sobą większość tureckiej kawalerii - wprost pod ogień polskich armat. Wówczas król polski wykorzystał rozprężenie w szeregach wroga i poprowadził główny atak sił polsko-niemieckich. Brawurowy atak husarii spowodował bezładny odwrót i ucieczkę wojsk tureckich oraz towarzyszących im Tatarów.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz