18 maj 2014

Matematyczne origami - czyli matematyka ciekawie, twórczo i kolorowo! 
W tym roku szkolnym postanowiłam zrealizować z uczniami projekt „Matematyczne Origami”. Pomysł okazał się nie tylko świetną zabawą ale i nauką. Mieliśmy za zadanie poznać kilka przykładów matematycznego origami, nauczyć się je wykonywać oraz przekazać w jasny sposób instrukcję wykonania innym uczniom z naszej szkoły oraz wszystkim, którzy obejrzą nasz film w Internecie.
Origami to licząca prawie tysiąc lat sztuka składania papieru, pochodząca z Chin, rozwinięta w Japonii i dlatego uważa się ją za tradycyjną sztukę japońską. W XX w. Punktem wyjścia jest kwadratowa kartka papieru, której nie wolno ciąć, kleić i dodatkowo ozdabiać i z której poprzez zginanie tworzone są przestrzenne figury.
Prezentacja wyników pracy uczniów z projektem była wieloetapowa. Pierwszy etap odbył się zaraz po zakończeniu projektu. Na szkolnym korytarzu została umieszczona wystawa podstawowych prac origami stworzonych przez wszystkich uczniów podczas pracy nad projektem. Ponadto uczniowie stworzyli instrukcje tworzenia origami. Drugi etap był związany z prezentacją prac w Dniu Samorządności oraz podczas Dni Otwartych. Uczestnicy projektu uczyli pozostałych chętnych ze szkoły i naszych gości – uczniów klas szóstych szkół podstawowych sposobu wykonywania poszczególnych elementów i składania danej bryły. Trzeci etap to prezentacja dwóch specjalnie zmontowanych przez uczniów filmów na stronie internetowej szkoły. Czwarty i ostatni etap to uczestniczenie naszych uczniów w V Konkursie Matematycznego Origami „Żuraw” 2014 na Wydziale Matematyki Uniwersytetu Wrocławskiego.
Jestem bardzo zadowolona i dumna z pracy całej grupy. Uczniowie biorący udział w projekcie to: Andrzej Opaliński, Kasandra Iwanowicz, Jonatan Rataj, Jakub Komorowski, Paulina Bilska, Bartłomiej Podgórny, Patryk Jabłoński, Marcelina Szumielewicz, Aleksandra Nocek i gościnnie Marek Kożuchowski oraz Klara Jachimczak. Cieszę się bardzo, że wspomagali nas jeszcze fotograficznie i filmowo Klara Jachimczak, Joanna Leśniak i Szymon Armata. Dziękuję wszystkim, którzy wiele godzin składali modele zaprezentowane w szkole i wysłane na konkurs. Finalistom, czyli Andrzejowi, Klarze i Patrykowi gratuluję świetnych prac.
Myślę, że spotkamy się z „Matematycznym Origami” znowu w przyszłym roku.
Katarzyna Jakubowska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz