17 cze 2011

Wymiana Kłodzko - Bensheim

`
           Za przekazanie pierwszych zdjęć dziękujemy panu Sylwestrowi Jaskułowskiemu. Są to zdjęcia wykonane przez naszych niemieckich kolegów.
            
Projekt wymiany uczniowskiej Kłodzko-Bensheim
Przygotowania do projektu rozpoczęły się w roku szkolnym 2009/2010, kiedy to powstał pomysł przeprowadzenia wymiany uczniowskiej między Goethe-Gymnasium z Bensheim, Gimnazjum z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1 im. Adama Mickiewicza w Kłodzku oraz Gimnazjum nr 2 w Kłodzku. W nawiązaniu współpracy pomógł były nauczyciel Goethe-Gymnasium Bensheim pan Manfred Wetzel, który obecnie jest członkiem Stowarzyszenia Deutscher Freundschaftskreis. W wymianie brały udział trzy wyżej wymienione szkoły, w tym 39 uczniów z Polski oraz 59 uczniów z Niemiec.
Jako pierwsi wyjechali polscy uczniowie do Niemiec. Nasza wizyta w Bensheim trwała od 2 do 9 maja, natomiast uczniowie z Bensheim odwiedzili nas i nasze szkoły w terminie od 09 do 16 czerwca. Uczniowie z Polski mieszkali u swoich koleżanek i kolegów z Niemiec i odwrotnie. Uczniów z Goethe-Gymnasium Bensheim było więcej, dlatego część nocowała w hotelu KCKSiR. Dzięki tej wymianie nasi uczniowie mogli poznać kulturę oraz zwyczaje naszych zachodnich sąsiadów, nawiązać nowe znajomości i przyjaźnie z rówieśnikami z Niemiec. Wymiana ta była doskonałą okazją do przezwyciężania stereotypów, integracji oraz wzajemnego poznania się. Zarówno nasi uczniowie jak i uczniowie z Bensheim mogli osobiście zwiedzić swoje szkoły, wziąć udział w lekcjach i porównać jak funkcjonują szkoły w Polsce i Niemczech. Poza tym wszyscy uczestnicy projektu mogli doskonalić język angielski, który był językiem projektu.
Projekt wymiany uczniowskiej zakłada długotrwałą współpracę pomiędzy naszymi szkołami, a gimnazjum z Bensheim. W trakcie wymiany przeprowadzonych zostało kilka projektów integracyjnych:

  1. Projekt główny – „Twarze i miejsca Kłodzko-Bensheim”. Uczniowie zostali podzieleni na 12 mieszanych (polsko-niemieckich) grup. Ich zadaniem było stworzenie prezentacji, filmu lub plakatu przedstawiającego interesujące twarze lub miejsca w Kłodzku i Bensheim. Będąc w Niemczech i w Polsce uczniowie zbierali materiały potrzebne do realizacji projektów, omawiali je i dyskutowali nad formą jego przedstawienia. Projekty zaprezentowane zostały w Kłodzku, zarówno w Gimnazjum nr 1 (w sali multimedialnej) oraz w Gimnazjum nr 2. Wszystkie projekty zostały zebrane i mają zostać zaprezentowane zarówno w Kłodzku jak i w Bensheim
  2. Drugi projekt – „Dwa herby w jednym” - wykonywany był również w Polsce w grupach mieszanych. W Gimnazjum nr 1 oraz w Gimnazjum nr 2 nasi uczniowie wraz z koleżankami i kolegami z Niemiec pracowali nad połączeniem herbu Bensheim oraz Kłodzka. Projekty nie odbyłyby się, gdyby nie pomoc naszych plastyków. W gimnazjum nr 1 serdeczne podziękowania należą się panu Krzysztofowi Francowi, który stworzył szkic herbu oraz Anii Sznajger. Zadaniem uczniów było pomalowanie 4 fragmentów herbu.
A oto opis najważniejszych punktów wizyta uczniów z Niemiec w Polsce:
09.06.2011
Po miesięcznej przerwie uczniowie z Niemiec odwiedzili swoich kolegów z Polski. O godzinie 19-00 zostali oficjalnie przywitani przez Przedstawiciela miasta, Dyrekcję obu szkół, uczniów oraz rodziców, a następnie udali się do rodzin, by po długim dniu móc wreszcie odpocząć.
10.06.2011
Rankiem tego dnia wszyscy uczniowie zostali oficjalnie powitani w Muzeum Ziemi Kłodzkiej przez zastępcę burmistrza, dyrekcję muzeum oraz dyrekcję obu szkół. Niemieccy uczniowie obejrzeli film na temat Kłodzka, przedstawiony został im plan pobytu w Polsce oraz otrzymali drobne pamiątki od władz miasta.
Z Muzeum Ziemi Kłodzkiej uczniowie udali się na twierdzę Kłodzką. Tu zostali podzieleni na 2 grupy, które równolegle zwiedzały twierdzę oraz chodniki minerskie. Oprowadzanie po twierdzy odbywało się w języku angielskim oraz niemieckim i było wzbogacone m.in. wystrzałami armatnimi, których huk na długo pozostanie w naszych uszach.
Popołudniu uczniowie zwiedzili Kłodzko z niemieckojęzycznym przewodnikiem. Uczniowie zwiedzili centrum miasta ze wspaniałym ratuszem, most gotycki, Wyspę Piasek oraz Kościół Franciszkanów z klasztornym refektarzem, którego freski zrobiły na wszystkich olbrzymie wrażenie.
Po obiedzie uczniowie spędzili resztę dnia u rodzin.
11.06.2011 i 12.06.2011
Wczesnym rankiem o godzinie 6-00 rano uczniowie udali się na dwudniową wycieczkę do Krakowa i Oświęcimia.
Pierwszym punktem wycieczki był Kazimierz Dolny w Krakowie. W tej żydowskiej dzielnicy uczniowie mogli przeżyć historię mniejszości żydowskiej w pigułce, zobaczyć synagogi oraz poznać ich niektóre zwyczaje i obrzędy. Następnie udaliśmy się na Wawel, gdzie zwiedziliśmy plac zamkowy oraz wypowiedzieliśmy nasze życzenia dotykając Dzwon Zygmunta. Na Wawelu oddaliśmy też hołd królom Polski oraz innym zasłużonym m.in. prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu. Szczególne wrażenie zrobił na uczniach Ołtarz Wita Stwosza w Kościele Mariackim oraz hejnał odegrany z wieży Kościoła. Poza tym zwiedziliśmy też krakowski rynek z Sukiennicami. Po zwiedzaniu miasta udaliśmy się do domu turystycznego, gdzie nasi uczniowie zostali zakwaterowani w swoich pokojach.
Następnego dnia po śniadaniu wszyscy udali się do Oświęcimia, gdzie w zorganizowanych grupach zwiedziliśmy Muzeum w Oświęcimiu. Wizyta w Oświęcimiu dostarczyła wszystkim bardzo dużo emocji i refleksji.
13.06.2011 i 14.06.2011
W Polsce uczniowie podzieleni zostali na cztery grupy. Na te dni zaplanowano naszym i niemieckim uczniom aż sześć atrakcji:
  1. Wizyta w szkołach oraz udział w lekcjach.
W poniedziałkowe i wtorkowe przedpołudnie wszyscy uczniowie mieli okazję zwiedzić Gimnazjum nr 1 oraz Gimnazjum nr 2 oraz wziąć udział w lekcjach prowadzonych przez naszych nauczycieli. W Gimnazjum nr 1 uczniowie zostali zaproszeni na następujące lekcje: edukacja dla bezpieczeństwa z panem Romanem Marchewką, język angielski z panią Ewą Franz, matematykę z panią Joanna Kołaczyk, język angielski z panią Emilią Olejnik, język niemiecki z pania Anną Błaszkiewicz, wychowanie fizyczne z panią Agnieszką Gałkowską-Czerniak oraz panią Beatą Trybukiewicz, zajęcia artystyczne z panią Anną Sznajger oraz geografię z panią Małgorzatą Koń. Tym wszystkim nauczycielom chcieliśmy serdecznie podziękować za pomoc.
  1. Akademia przygody na Twierdzy Kłodzkiej
Akademia przygody to nie tylko zabawy i ognisko na tyłach twierdzy. Przygotowane zadania opierały się przede wszystkich na współpracy całej grupy. Tylko dzięki dobrej komunikacji i współdziałania każdego członka grupy było możliwe wykonanie zadania. To właśnie tu, w ciemnych i wąskich chodnikach minerskich oraz na specjalnej siatce wspinaczkowej dochodziło do największej integracji i wzajemnej pomocy.
  1. Muzeum Papiernictwa w Dusznikach
Każda grupa polsko-niemieckich uczniów zwiedziła również Muzeum Papiernictwa w Dusznikach, gdzie poza historią papiernictwa każdy miał możliwość samodzielnego czerpania papieru.
  1. Błędne Skały
Po zwiedzaniu Muzeum Papiernictwa w Dusznikach na uczniów czekała jeszcze jedna wycieczka w Błędne Skały. Wąskie przejścia, różnego rodzaju utworzone formy skalne, przepiękne widoki z tarasów widokowych oraz gofry z bityą śmietaną pozostaną na długo w naszych pamięciach.
  1. Projekty – „Twarze i miejsca – Kłodzko-Bensheim” oraz „Dwa herby w jednym”.
W środę uczestnicy wymiany kończyli projekt „Twarze i miejsca – Kłodzko-Bensheim”, które następnie prezentowali swoim koleżankom i kolegom. Drugim projektem, który realizowany był również w środę był projekt „Dwa herby w jednym”. Projekt przeprowadzony został przez pana Krzysztofa Franca przy pomocy pani Anii Sznajger.
  1. Nauka tańca – polonez oraz taniec belgijski.
W poniedziałek i wtorek uczniowie mieli okazję nauczyć się tańczyć poloneza oraz tańca belgijskiego. Warsztaty zorganizowane i przeprowadzone były przez pana Andrzeja Jakubowskiego w naszym gimnazjum.
W środę popołudniu wszyscy udali się na ognisko do Boguszyna, gdzie największą atrakcją okazały się pokazy tańców średniowiecznych oraz łowienie ryb. Czas umilały nam grą Malwina Kołt oraz Patrycja Maruszak.
15.06.2011
Pożegnanie uczniów z Bensheim – wyjazd z Kłodzka.
Podczas całego projektu uczniowie posilali się na naszej stołówce, za co również chcieliśmy serdecznie podziękować.
Podziękowania dla wszystkich nauczycieli i pracowników szkoły za pomoc w przeprowadzeniu projektu.
Podziękowania dla miasta Kłodzka, Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Twierdzy Kłodzkiej, Kościoła Franciszkanów za pomoc w organizacji projektu.
p. Sylwester Jaskułowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz