1 wrz 2015

Wycieczka do Warszawy - jeszcze ubiegły rok szkolny (14/15)


Z wizytą u króla.
Długo oczekiwana trzydniowa wycieczka do stolicy Polski rozpoczęła się nocą 8 czerwca 2015 r. Grupa 50 uczniów naszej szkoły( klasa 1a,2a,2c ) pod opieką wychowawców i opiekunów : p. Jakubowskiej, p. Opalińskiej , p. Franc oraz p. Rodak wyruszyła na niezwykłą lekcję historii i kultury polskiej.
Pierwszy punktem programu było zwiedzanie Sejmu ( Sala Posiedzeń, Sala Kolumnowa, „korytarz marszałkowski" ) połączone z wykładem na temat tradycji i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Następnie pojechaliśmy do Muzeum Powstania Warszawskiego , w którym obejrzeliśmy zdjęcia, filmy, nagrania, broń i przedmioty oddające atmosferę powstańczej Warszawy. Wieczorem udaliśmy się na spacer do sławnych warszawskich Złotych Trasów. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie zobaczyliśmy zmianę warty honorowej .
Drugi dzień rozpoczął się spacerem na Plac Zamkowy i „wizytą u króla Stanisława Augusta” w Zamku Królewskim. Wędrówka po zamku była okazją do poznania symboliki wystroju sal zamkowych, zrozumienia znaczenia ceremoniału i etyki dworskiej . Po „wizycie u króla”, wraz z przewodnikiem przeszliśmy przez Starówkę poznając historię mijanych miejsc m. in. katedrę Św. Jana, Barbakan, Pomnik Małego Powstańca. Spacer z przewodnikiem zakończył się w Łazienkach Królewskich. Dzień uwieńczył musical „Romeo i Julia” w teatrze Buffo zakończony nocnym spacerem po Starym Mieście.
Ostatni dzień wypełniły samodzielne eksperymenty na interaktywnych wystawach w Centrum Nauki Kopernik oraz wejście do ogrodu na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej i ostanie spojrzenie na Warszawę.
Program wycieczki był bardzo intensywny, ale ilość wrażeń zrekompensowała zmęczenie. Edukacyjny walor wycieczki przyczynił się niewątpliwie do głębszego poznania naszej stolicy i zmotywował do indywidualnych studiów i historycznych refleksji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz