15 kwi 2014

PROJEKT EDUKACYJNY -„W świecie bogów i herosów greckich ” ( klasa II b i IIf )
           Dnia 21 marca 2014r. w naszym gimnazjum przedstawione zostały projekty edukacyjne uczniów klas drugich. Jednym z nich był spektakl teatralny klasy IIb i IIf opowiadający o zwadach, przygodach i miłostkach bogów greckich. Show przygotowywane było pod skrzydłami Pani Aliny Szewczyk, która czujnym okiem doglądała ,aby wszystko było dopięte na ostatni guzik. W efekcie widzowie mogli zobaczyć przystępne , „młodzieżowe” przedstawienie łączące fragmenty” Mitologii” Parandowskiego, „Iliady” i „Odysei” Homera, „Antygony” Sofoklesa z dużą dozą humoru. Kwestie świetnych aktorów klas drugich przeplatane były wierszami, piosenkami, poważnymi cytatami, nowoczesnymi zwrotami, a nawet mistrzowską grą na flecie Julii Appenzeller!
       Scenariusz przygotowali wszyscy uczestnicy projektu. Uczniowie zapewnili scenografię i oprawę graficzną oraz muzyczną, dostępną dzięki szkolnemu osprzętowi komputerowemu. „Długo pracowaliśmy nad projektem, ale opłaciło się! Premiera wyszła świetnie, a ja jestem z nas dumny- tak opowiada o swoim projekcie jeden z aktorów - Michał Michalak. Narratorem przedstawienia był Faun – Julia Appenzeller –prawdziwy faun - z brodą i kopytkami. Profesjonalnie wprowadził nas w świat Olimpu, tak, że ciężko było się z nim rozstać. Jednakże kiedy schodził ze sceny, Fauna zastępowały kolejne ciekawe postacie w barwnych strojach, takie jak : Zeus, w którego wcielił się Bartek Bukała, Hades- w postaci którego widzów straszył Michał Michalak, dzielna kobieta -Antygona, którą pięknie zagrała Nina Szebla.
          Przedstawienie rozśmieszało do łez, ale potrafiło też wzruszyć i wywołać w widzach chwilę refleksji. Wiersze przejmującym głosem recytowały uczennice - Justyna Decker oraz Agnieszka Szczotka, a w tle przewijały się klimatyczne slajdy prezentacji multimedialnej naszego uzdolnionego kolegi Michała. Całość nagrywali i fotografowali Kinga Kozak i Jakub Sawina, dzięki czemu projekt ma szanse zdobyć miejsce w Konkursie Teatralnym (materiały zostaną wysłane do komisji).
          Życzcie nam szczęścia! Spektakl zobaczyło wiele osób. Zaszczyciła nas swoją obecnością Pani dyrektor – Wanda Kręgielewska. Po wydarzeniu dało się słyszeć same pochwały i gratulacje.
        My sami – uczestnicy projektu-nauczyliśmy się podczas przygotowywania spektaklu bardzo wiele. Przede wszystkim trudnej sztuki adaptacji tekstu na potrzeby przedstawienia, pracy w grupie oraz opanowywania tremy przy wejściu na scenę. Każdy z nas musiał również przeczytać „Mitologię” „wzdłuż i wszerz”, przez co na pewno na długo zapiszą nam się w pamięci dzieje bogów i herosów greckich.
         Myślę, że Wam również się podobało i doceniliście trud ,pracę uczniów klasy IIb i IIf. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze kiedyś zabłysnąć w innym przedstawieniu lub scence. Zapraszamy
Agnieszka Szczotka ,uczennica IIb

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz