29 sty 2013

Kolejny ciekawy konkurs czytelniczy


























           Konkursy czytelnicze są atrakcyjną formą propagowania czytelnictwa wśród młodzieży.
          W związku z tym w dniu 24.01.2013r. odbył się konkurs czytelniczy pt. „Harry Potter kontra Voldemort”. Zakres wiadomości obejmował znajomość wszystkich części książek J. K. Rowling.
Konkurs odbył się w formie ustnej i pisemnej.
W konkursie udział wzięli:
1. Zuzanna Szewczyk klasa 3a
2. Izabela Popiel klasa 3a
3. Joanna Leśniak klasa 1 b
4. Bartłomiej Podgórny klasa 1 b
5. Szymon Armata klasa 1b
6. Manuela Jaskułowska klasa 1e.

           Po bardzo emocjonującej rozgrywce I miejsce zajęła Izabela Popiel, II miejsce ex aequo Zuzanna Szewczyk oraz Bartłomiej Podgórny, III miejsce Joanna Leśniak.

              Laureatka pierwszego miejsca otrzymała nagrodę książkową, pamiątkowy dyplom oraz możliwość wykorzystania nieprzygotowania jeden raz z każdego przedmiotu.
      Laureaci drugiego miejsca otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz możliwość wykorzystania nieprzygotowania jeden raz z każdego przedmiotu.
               Laureatka trzeciego miejsca otrzymała pamiątkowy dyplom.

Zwycięzcom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie.

25 sty 2013

24 sty 2013

Grand Prix burmistrza Barda dla Grupy Teatralnej z Gim 1

        We wtorek, 22 stycznia 2013 roku grupa teatralna z naszej szkoły pod opieką p. Jarosława Komorowskiego uczestniczyła w finale XIII Przeglądu Zespołów Kolędniczych "Bardo. Szopka 2013". Jak widać na załączonym skanie grupa zdobyła tam Grand Prix burmistrza Barda. Gratulujemy!
            A teraz trochę o kulisach tego konkursu i działania naszej grupy teatralnej. Już na wstępie serdecznie dziękujemy p. Edycie Stankiewicz, Mamie jednej z naszych uczennic za pełnienie opieki nad grupą podczas dwóch wjazdów na konkurs do Barda. Bez jej pomocy byłoby trudno zorganizować ten wyjazd... Dziękujemy również wszystkim Rodzicom, Opiekunom za zaufanie i wsparcie kierowane wobec naszych działań: dzięki Państwa wsparciu młodzież przeżyła rywalizację teatralną zakończoną docenieniem ich pracy i talentów, które to przeżycia - mamy nadzieję, na długo zostaną w ich pamięci jako miłe wspomnienie.
             I jeszcze słów kilka o naszym świętowaniu. Pizzeria Verona w Bardzie (a raczej jej pracownicy) była świadkiem przeżywania dumy i radości przez młodych ludzi, którzy dobrze bawiąc się, spędzili z sobą około 1,5 godz. "spożywając" to, co zakupiliśmy za otrzymaną nagrodę. Radość tę można porównać do eksplozji, która była intensywna, ale wcale nie trwała krótko! 
              Dziękujemy aktorom, wszystkim bez wyjątku i każdemu z osobna za włożenie "serca i rozumu" w kreowane przez siebie postacie. Życzymy Wam, abyście skorzystali ze zdobytego doświadczenia w budowaniu swojego człowieczeństwa, które wielkimi krokami zmierza ku dorosłości. Pracę ze sztuką "Piekła z niebem walka o szkolne jasełka" możemy uznać za zakończoną... Uff!...

21 sty 2013

II miejsce w siatkówce dziewcząt w powiecie

         
        21 stycznia 2013 r w Nowej Rudzie-Słupiec odbyły się Powiatowe Zawody Gimnazjalne w Siatkówce. Nasze reprezentantki zajęły tam II miejsce. Gratulujemy!

Reprezentacja dziewczyn naszej szkoły:
Michalina Grzelka
Aleksandra Sowa
Klaudia Jakimiszyn
Weronika Kozubek
Joanna Leśniak
Kamila Sawicka
Natalia Madej
Daria Mazur
Zuzanna Słowik
Magda Wantoch

Opiekun: p.  Andrzej Czerniak

20 sty 2013

22 stycznia - 150 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

         Za kilka dni przypada 150. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z najważniejszych wydarzeń w dziejach Polski, które od pokoleń kształtuje naszą tożsamość narodową. Od roku 1717 – w którym Rosja bez ogródek otoczyła szczególnym „protektoratem” Rzeczpospolitą – co pokolenie Polacy walczyli o własne państwo aż do bezprecedensowego pokojowego zrywu solidarnościowego. Antypolskiej polityce Rosji z bronią w ręku przeciwstawiali się konfederaci barscy, uczestnicy Insurekcji Kościuszkowskiej, żołnierze epopei napoleońskiej, powstańcy listopadowi; do czynu zbrojnego 1863 roku odwoływali się Polacy walczący z nawałą bolszewicką w 1920 roku.
        Powstanie Styczniowe było wyzwaniem rzuconym całemu imperium rosyjskiemu, które w wyniku rozbiorów przejęło aż 82 procent powierzchni terytorium byłej I Rzeczypospolitej. Pomimo klęski militarnej spowodowanej miażdżącą przewagą wroga trwające kilkanaście miesięcy powstanie umocniło polską świadomość narodową oraz dążenia niepodległościowe następnych pokoleń. Marian Langiewicz, dyktator i generał wojsk powstańczych, napisał: „Kraj, który ma takich żołnierzy, musi być wolnym i potężnym. Towarzysze broni! Ojczyzna i historia Was nie zapomni”.
            Legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski. Józef Piłsudski w przededniu uformowania Legionów w 1914 roku powiedział profetycznie: „Rok 1863 dał wielkość nieznaną, wielkość, co do której i teraz świat wątpi. (…) I gdy raz jeszcze rzucam pytanie, wielkości, gdzie twoje imię? – znajduję odpowiedź: wielkość naszego narodu w wielkiej epoce 1863 roku”. I po 123 latach niewoli, dzięki zbiorowemu wysiłkowi Polaków reprezentujących różne środowiska i stany powstała II Rzeczpospolita. Nic dziwnego, że żyjący jeszcze w okresie międzywojennym weterani Powstania Styczniowego cieszyli się szczególnymi honorami.
              Do wzorców i doświadczeń powstańczych – zwłaszcza w aspekcie budowy struktur tajnego państwa – odwołano się przy budowie polskiego państwa podziemnego w okresie II wojny światowej. Także uczestnicy dążeń wolnościowych i niepodległościowych w czasach PRL kultywowali pamięć o bohaterach z przeszłości. Z drugiej strony, nawet w czasach zwasalizowanej przez Kreml PRL zorganizowano oficjalne obchody jubileuszu stulecia wybuchu powstania i otwarto dla publiczności Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.
               Z okazji jubileuszu Senat RP podjął specjalną uchwałę ustanawiającą rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Sejm tę uchwałę jednak odrzucił...
„Trudna historia i bolesne doświadczenia były źródłem siły i wytrwałości w walce o niepodległość całych pokoleń Polaków. Legenda i etos Powstania Styczniowego legły u podstaw odrodzonej Polski, a poświęcenia powstańców doprowadziły do odrodzenia naszej państwowości po 123 latach niewoli w 1918 roku. [...] Honorując patriotyczne oddanie i szlachetne poświęcenie powstańców styczniowych, spłacamy dług wobec wielu pokoleń Polaków, którzy nie wahali się stanąć do walki w obronie wolności”.
(fragment uchwały Senatu RP z sierpnia 2012 r. ustanawiającej rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego)

17 sty 2013

Laury dla Grupy Teatralnej podczas Przeglądu w Bardzie

                W dniu dzisiejszym, tj. w czwartek, 17 stycznia grupa teatralna z naszej szkoły uczestniczyła w XIII Regionalnym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych "Bardo. Szopka 2013". Podczas przeglądu zaprezentowaliśmy dobrze znaną z II Wieczoru Jasełek i Kolęd sztukę - "Piekła z niebem walka o szkolne jasełka". Sztuka zyskała uznanie w oczach jurorów i publiczności. Nasi młodzi aktorzy przywieźli tytuł LAUREATA oraz kwalifikację do finału, w którym odbędzie się walka o grand prix burmistrza miasta Bardo (wtorek, 22 stycznia).
              Najważniejszym celem spotkania grup teatralnych jest integracja oraz wymiana doświadczeń. Cel ten został zrealizowany na wiele sposobów; jednym z nich była dyskoteka w czasie oczekiwania na werdykt jury. Wszyscy bawili się wspólnie w rytm popularnych piosenek, a w rolę dj-a wcielił się ks. Łukasz z Polanicy-Zdroju.
                Werdykt jury wszystkich bardzo ucieszył. Radość, duma, a także upewnienie o wartości kierunku, który grupa realizuje od kilku lat przepełniał wszystkich podczas powrotu. Jury wielokrotnie podkreślało szczególnie ich zdaniem cenne nawiązanie do wielu wydarzeń życia społecznego w kontekście Bożego Narodzenia; żart, groteska, a momentami spora ilość zabawnych gagów i wysoki kunszt gry aktorskiej naszych uczniów to słowa, które padały w dniu dzisiejszym dość często. Zmotywowani, szczęśliwi oraz z nagrodą rzeczową (?) w ręku wracaliśmy z konkursu w Bardzie.
           Opiekunem grupy jest nauczyciel religii: p. Jarosław Komorowski

XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 






 












  Dnia 13.01.2013 r. odbył się ogólnopolski XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Udział w akcji brali uczniowie wraz z opiekunami z Gimnazjum
z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 1, którzy podlegali pod sztab WOŚP w Szkole Podstawowej nr 6 w Kłodzku.
Uczestnicy, wolontariusze posiadający identyfikatory:
  1. Mlonka Sebastian klasa III C
  2. Komorowski Jakub klasa I B
  3. Grajek Nicoll klasa I C
  4. Nowacka Marta klasa I C
  5. Zajączkowska Jagoda klasa I C
  6. Stasinkiewicz Michał klasa I C
  7. Bender Natalia klasa I E
  8. Mydłowska Aleksandra klasa I E
  9. Puć Andrzej klasa I A
  10. Piekarski Patryk klasa I A
  11. Szewczun Alan klasa I D
  12. Szot Monika klasa II D
  13. Kot Anna klasa II D
  14. Halicka Joanna klasa II D
  15. Tyrała Pamela klasa III D
  16. Bartkowska Nicoll klasa III B
  17. Januszkiewicz Weronika klasa III B
Opiekunowie: pani Agnieszka Komorowska, pani Joanna Kołaczyk, pani Dorota Witowska, pani Anna Sznajger oraz pani Agnieszka Metych.

        Akcja rozpoczęła się o godz. 9.00 zbiórką uczniów przy świetlicy socjoterapeutycznej.
Po przygotowaniu puszek, identyfikatorów, naklejek z sercami wolontariusze pod okiem opiekunów rozeszli się w różne strony miasta by kwestować. W tym roku zbieraliśmy pieniądze dla ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
Kwesta dla młodzieży naszej szkoły zakończyła się o godz. 15.00.

13 sty 2013

Bezpiecznie na stoku - dla siebie i innych!

          Zamieszczamy zasady zachowania się na stoku znowelizowane na podstawie Międzynarodowych Reguł FIS. Warto je przeczytać i ... stosować w praktyce! Dla zdrowia, często dla zachowania życia swojego i innych.
1. Wzgląd na innych narciarzy i snowboardzistów
Każdy narciarz i snowboardzista powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa ani szkody dla innej osoby.
2. Panowanie nad prędkością i stylem jazdy
Każdy narciarz i snowboardzista musi zjeżdżać z prędkością i stylem dopasowanymi do widoczności, własnych umiejętności, terenu, warunków śniegowych i pogodowych oraz do natężenia ruchu.
3. Wybór toru jazdy
Narciarz i snowboardzista znajdujący się powyżej na stoku musi wybrać taki tor jazdy, aby nie zagrażać narciarzom i snowboardzistom znajdującym się przed nim.
4. Wyprzedzanie
Wyprzedzać wolno z góry, z dołu, z prawej lub z lewej strony, jednakże w bezpiecznym odstępie od innych narciarzy lub snowboardzistów.
5. Wjazd na trasę, ruszanie z miejsca i jazda do góry
Każdy narciarz i snowboardzista, który wjeżdża na trasę, zamierza ruszyć z miejsca, wykonać skręt pod górę lub jechać pod górę musi upewnić się, patrząc w górę i w dół czy może to zrobić bez zagrożenia dla innych.
6. Zatrzymanie się
Tylko w razie absolutnej konieczności wolno zatrzymywać się w wąskich lub niewidocznych z góry odcinkach trasy. Po ewentualnym upadku narciarz i snowboardzista winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko, jak to tylko jest możliwe.
7. Podchodzenie i schodzenie
Narciarz i snowboardzista, który wchodzi pieszo do góry lub schodzi pieszo w dół musi poruszać się poboczem trasy.
8. Stosowanie się do oznaczeń
Każdy narciarz i snowboardzista musi stosować się do znaków i sygnalizacji ustawionych na trasach.
9. Niesienie pomocy
W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista zobowiązany jest do niesienia pomocy poszkodowanemu.
10. Obowiązek podania danych osobowych
W razie wypadku każdy narciarz i snowboardzista (zarówno świadek jak i uczestnik, odpowiedzialny lub nie) ma obowiązek podania swoich danych osobowych

           Więcej o bezpieczeństwie dzieci na stoku - ciekawy i dość krótki poradnik, polecany zwłaszcza dla rodziców - kliknij TUTAJ. i przeczytaj.

10 sty 2013

I miejsce w rejonie reprezentacji dziewcząt w siatkówce

             Dnia 9.01.2013 w Kudowie Zdroju odbyły się zawody piłki siatkowej dziewcząt na szczeblu rejonowym. 
Nasza reprezentacja zajęła I miejsce!
skład drużyny:
Aleksandra Sowa
Michalina Grzelka
Klaudia Jakimiszyn
Weronika Kozubek
Patrycja Michalczyk
Joanna Leśniak
Kamila Stankiewicz
Daria Mazur
Natalia Madej
opiekun: p. Agnieszka Gałkowska-Czerniak.
          Serdecznie gratulujemy dziewczynom oraz p. Agnieszce oraz życzymy powodzenia w następnych etapach rozgrywek! O wynikach będziemy informować na bieżąco.

7 sty 2013

Nasz udział w II Orszaku Trzech Króli w Kłodzku

        




























Nasze osiągnięcia w OGÓLNOPOLSKICH OLIMPIADACH PRZEDMIOTOWYCH "OLIMPUS" sesji jesiennej 2012

           Przekazujemy informację o świetnych wynikach naszych uczniów w Ogólnopolskiej Olimpiadzie "OLIMPUS" - w sesji jesiennej:

JĘZYK NIEMIECKI
1 miejsce (w Polsce!) i grawerowany dyplom laureata otrzymała JULIA APPENZELLER
10 miejsce i dyplom laureata AMELIA PATZWALD

JĘZYK ANGIELSKI
7 miejsce i dyplom laureata otrzymała SONIA NAWROTEK
13 miejsce i dyplom laureata  KAROLINA KRAUTFORST

GEOGRAFIA
10 miejscei dyplom laureata otrzymała MAGDALENA LISOWSKA
11 miejsce i dyplom laureata MAGDALENA SURMA

HISTORIA

8 miejsce i dyplom laureata otrzymała PAULINA BILSKA
9 miejsce i dyplom laureata JULIA MICHALAK
11 miejsce i dyplom laureata EWA ROGALSKA
13 miejsce i dyplomy laureatów DAMIAN JUREWICZ i KACPER KMIECIŃSKI
14 miejsce i dyplom laureata ANDRZEJ PUĆ

MATEMATYKA

12 miejsce i dyplom laureata otrzymała IZABELA POPIEL
15 miejsce i dyplom laureata MAGDALENA SURMA

             Wszystkim laureatom i uczestnikom gratulujemy sukcesów i zapraszamy do udziału w sesji zimowej olimpiad.