12 gru 2012

"Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności."

         Instytut Pamięci Narodowej w 31. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizuje kampanię społeczną upamiętniającą jego ofiary. W dniach 11–13 grudnia 2012 r. na ścianie budynku Instytutu przy Towarowej 28 w Warszawie pojawi się symboliczna świeca. Ma być hołdem złożonym wszystkim ofiarom stanu wojennego.
       W akcji może wziąć udział każdy, zapalając 13 grudnia świeczkę w oknie bądź wirtualnie – dołączając do wydarzenia na naszym profilu na facebooku lub pod adresem www.ipn.gov.pl/swiatlowolnosci.

           Kampania IPN „Ofiarom stanu wojennego. Zapal światło wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonały rzesze mieszkańców ówczesnego wolnego świata. W oknie Pałacu Apostolskiego w Watykanie zapłonęła wtedy świeca. Na znak jedności z rodakami zapalił ją papież Jan Paweł II. Do postawienia w oknach świec wezwał także prezydent USA Ronald Reagan, który w Bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: „Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (…) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić”.
              Po 31. latach od tamtych wydarzeń IPN zachęca Polaków do uczczenia pamięci ofiar stanu wojennego podobnym gestem. Akcja poświęcona jest poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, a także, zwykle zapominanym, zmarłym z powodu braku opieki medycznej. Ofiary to także osieroceni, zwolnieni z pracy lub zmuszeni do emigracji z powodów politycznych.
          Zapraszamy do aktywnego udziału w akcji!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz