13 gru 2012

6 stycznia - Orszak Trzech Króli po raz drugi z naszym udziałem

            Już 6 stycznia ulicami Kłodzka po raz drugi przejdzie barwny tłum ludzi w koronach na głowach i ze śpiewnikami w dłoniach. Wszyscy będziemy śpiewać kolędy - zwłaszcza, że hasłem tegorocznego Orszaku są słowa: „Kolędy – lepiej śpiewać niż słuchać, lepiej razem niż samemu.” Wszystko zacznie się Mszą Św. o godz. 11.00 w Parafii Podwyższenia Krzyża Św. w Kłodzku pod przewodnictwem JE ks. bp. Adama Bałabucha - biskupa pomocniczego diecezji świdnickiej. Po Mszy Św. ulicami miasta do szopki przy ratuszu przejdzie Orszak Trzech Króli.
         Nasi uczniowie angażują się w przygotowanie scenki - walki dobra ze złem, która będzie miała miejsce w okolicach Kłodzkiego Centrum Kultury. Przygotowują również scenkę na koniec Orszaku - nieco uwspółcześnioną wersję wizyty pasterzy i Trzech Króli w Grocie Betlejemskiej.
         O staropolskim zwyczaju kolędowania w wieczory pomiędzy Wigilią a Objawieniem Pańskim - czyli o tzw. "świętych wieczorach" - można przeczytać klikając tutaj.
         O naszym kłodzkim okrzyku powiązanym tematycznie z Twierdzą Kłodzką - warowną budowlą budowaną przez wiele wieków - przeczytasz klikając tutaj.
         Możesz także zapoznać się z trasą Orszaku 2013 w Kłodzku.  oraz dowiedzieć się na jaki cel zostaną przeznaczone środki zebrane podczas zbiórki przez Kolędników Misyjnych na początku Orszaku Trzech Króli w Kłodzku. Wśród ważnych informacji związanych z przygotowaniem się do przeżycia Orszaku jest ta związana ze staropolskim zwyczajem, choć znanym również w innych krajach Europy - zwyczajem spożywania szczodraków, tzn. słodkich bułek z rodzynkami, orzechami oraz z migdałem. 
          I jeszcze jeden link na koniec - jak to było w tamtym roku - film ze wspomnieniami.
Do udziału w Orszaku zapraszamy wszystkich,
którzy chcą złączyć siły we wspólnym śpiewie kolęd na ulicach Kłodzka w dniu 6 stycznia 2013 roku!
     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz