14 lis 2012

"Słowo ojczyzna należy czasem wydobywać..." - 12.11.2012


zdjęcia - Patrycja Szumska (kl. II B)


„Moja Polska”
Moja Polska to mój kraj
Cały, wielki lub ten całkiem maluteńki.
To jeziora, morze, góry,
Miasta, wioski, stare mury.
To jest szkoła, biuro, dom,
To na Ziemi jest mój kąt.
Czy jest śnieżna, czy słoneczna,
Czy deszczowa – jest bajeczna.
Zawsze będzie mnie zachwycać,
Fascynować i nasycać.
Moja Polska to mój kraj,
Zawsze będzie dla mnie naj …
Autor - Jakub Komorowski (kl. I B)


            Akademia z okazji Święta Niepodległości przygotowali uczniowie klasy II a i kl. II b w ramach projektu "Kocham Cię, Polsko". Drugoklasistów wspomagali uzdolnieni artystycznie uczniowie z klasy I b.  Scenariusz imprezy oraz opiekę artystyczną nad całością zawdzięczamy p. Alinie Szewczyk, oprawą muzyczną zajął się p. Andrzej Jakubowski. Wart zauważenia jest fakt, iż na użytek Akademii został powołany chór i mała orkiestrę : 5 skrzypaczek,flecistka, werblistka i gitarzysta. Trzeba także zauważyć p. Annę Sznajger, która była odpowiedzialna za dekoracje oraz p. Justynę Tomaszewską, która wraz z uczennicami z klasy II d realizowała projekt edukacyjny, w skład którego wchodziło m.in.: gazetka na korytarzu szkolnym( obok pokoju nauczycielskiego), karty informujące o Święcie Niepodległości rozwieszone na terenie całej szkoły ( czerwone z Flagami) oraz ulotki rozdawane wszystkim uczniom i nauczycielom przed akademią. 
         Zalety przygotowanej akademii wymieniać można by długo:
- pięknie wykonywane utwory patriotyczne, 
- konkretny pomysł na akademię realizowany zdecydowanie od początku do końca,
- pomysłowość i kreatywność młodzieży wyrażająca się choćby poprzez nakręcony film, 
- wspaniale przygotowane recytacje utworów poetyckich i wiele innych.
          Fragmenty filmów animowanych oraz dokumentalnych tworzyły harmonijną całość, która poruszała serce i duszę i przenosiła widzów i słuchaczy do miejsc i momentów, w których toczył się bój zbrojny o Polskę: o kształt jej granic, ale również o odpowiednie jej miejsce pośród innych narodów świata. Na szczególne wyróżnienie moim zdaniem zasłużyło wykonanie piosenki o Orlętach Lwowskich, ktorym może poszczycić się Nina Szebla, uczennica kl. I b. Nina swoim warsztatem wyróżniającym ją na tle śpiewających oraz osobistym wkładem w interpretację utworu sprawiła, że prawdopodobnie nie było na sali osoby, która by nie "zrozumiała sercem" ile bohaterstwa, poświęcenia i ofiarności było w postawie młodych Polaków - kilkunastolatków, którzy jeszcze jako dzieci - dojrzalej niż niejeden dorosły się zachowali dając najwyższą ofiarę, bo często ofiarę ze swego życia.
           "Słowo ojczyzna należy czasem wydobywać.. polerować... aż zabłyśnie!" Dzięki takim wydarzeniom, jak to z 12 listopada przeżywanym przez społeczność naszej szkoły słowo i jakiś skrawek ogromnego bogactwa jakim jest nasza ojczyzna został ponownie wydobyty i zabłysł dla nas bardziej znajomym i bliskim światłem... 
              Dziękujemy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz