1 maj 2015

Akcja ŻONKILE związana z 72 rocznicą Powstania w Getcie Warszawskim

       W 2015 r obchodzimy 72. rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie. 
           Upamiętniając tą rocznicę, nasza szkoła po raz pierwszy wzięłą udział w akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. To właśnie żonkile są związane z Markiem Edelmanem – jednym z przywódców Żydowskiej Organizacji Bojowej, który w każdą rocznicę Powstania w Getcie Warszawskim dostawał te kwiaty od anonimowej osoby. Sam również, w każdą rocznicę składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta bukiet żółtych kwiatów – często to były właśnie żonkile, które symbolizują pamięć, szacunek i nadzieję.
          Uczniowie naszej szkoły rozdawali przypadkowym przechodniom papierowe żonkile – symbol pamięci o bohaterach powstania z 1943 r. Tego dnia nie tylko znane osobistości jak prezydent Bronisław Komorowski, premier Ewa Kopacz, wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka, minister edukacji Joanna Kluzik- Rostkowska, prezenterzy programów informacyjnych oraz ważne osobistości ze świata kultury i sztuki, ale także, dzieki naszym gimnazjalistom, żonkile otrzymali kłodczanie.
Dziękujemy naszym uczniom za wykonanie żonkili oraz ich rozdawanie społeczności naszego miasta, za ten gest pamięci i zaaangażowanie w upamiętnienie bohaterów Powstania w Getcie Warszawskim.

Justyna Kasperek- Jędryka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz