27 wrz 2014

27 września - Dzień Państwa Podziemnego


wiat nie zna jeszcze ogromu ofiar poniesionych przez Polskę w tej walce. Doszczętnie zniszczenie stolicy, 5 milionów pomordowanych w obozach, kilka milionów „żywych trupów”, zrujnowanych psychicznie i fizycznie, miliony wywiezionych w głąb Rosji i rozproszonych po świecie, bezprzykładne spustoszenie gospodarcze – oto wkład Polski do tej wojny, przewyższający to, co złożyły na ołtarzu wspólnej sprawy wszystkie inne narody demokratyczne.
Polska ma zatem niezaprzeczalne prawo do szacunku i pomocy całej ludzkości cywilizowanej, stała się bowiem symbolem wierności sojuszom, bezkompromisowości i walczącej demokracji."
Testament Polski Walczącej, 1 lipca 1945 r.

         Przed 75 laty, 27 września 1939 r., rozpoczęto tworzenie struktur Polskiego Państwa Podziemnego. Było ono fenomenem na skalę światową. Tajne struktury państwa polskiego, podległe Rządowi RP na uchodźstwie nie miały swojego odpowiednika w żadnym innym kraju. Rozbudowane piony wojskowy i cywilny pozwalały na zachowanie ciągłości struktur państwowych. Dziełem Polskiego Państwa Podziemnego było nie tylko podjęcie otwartej walki z okupantem w ramach akcji „Burza”, której 70. rocznicę również w tym roku, obchodzimy, ale  stworzenie siły moralnej, niepodległościowej tradycji, która pozwoliła przetrwać także czas komunistycznej dyktatury.
A kto chce więcej, tego zapraszamy tutaj::
1) wypowiedzi historyków
2) ciekawe artykuły poszerzające wiedzę na w.w. temat
3) publikacje i dodatki prasowe
4) relacje świadków

       Nie może być mowy o normalnej i szczęśliwej przyszłości bez znajomości i odnoszenia się do naszej historii, naszej przeszłości. A tę, z kolei, żeby szanować, musimy najpierw poznać. Yo nie tylko trzeba, ale po prostu warto...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz